Τελευταία ενημέρωση 05:57, 18 Μαϊ 2024

«Γλυκιά» ήττα στο Κορωπί λόγω Πανερυθραϊκού!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Ήττα ο Ατρόμητος από τον Παναθηναϊκό, ήττα και ο ΓΣΠ στο Κορωπί σε μια άσχημη Κυριακή για τις δύο μεγάλες ομάδες της πόλης μας.Το παρήγορο για τον ΓΣΠ είναι ότι έχασε και ο Πανερυθραϊκός στον Άγιο Δημήτριο από τον Κρόνο που αποδεικνύεται ο «δήμιος» των μεγάλων του ομίλου.

Ένα κακό δεκάλεπτο, το τρίτο, δυο χαμένες βολές στο τελευταίο λεπτό και μια ολιγωρία στην άμυνα στοίχησαν στον Γυμναστικό Σύλλογο Περιστερίου, την ήττα με 72-68 στο Κορωπί, από την ομώνυμη ομάδα, για την 11η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Β΄ Εθνικής.

Η ομάδα  παρότι προηγήθηκε με 31-38 στο ημίχρονο απώλεσε γρήγορα αυτό το πλεονέκτημα, αντιμετωπίζοντας προβλήματα απέναντι στην ζώνη άμυνας των γηπεδούχων. Με 1´47´´ να απομένουν για το τέλος το Κορωπί προηγήθηκε με 66-61, αλλά οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 66-65.

Ωστόσο έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν μιας και ο Ντακούλιας αστόχησε σε μια βολή. Έτσι ο Καραδολάμης εκμεταλλευόμενος το μις ματς στο λόου ποστ έκανε το 68-61 και στην συνέχεια έχοντας 4/4 βολές έκρινε τον τελικό νικητή (72-68).

Αυτή ήταν η 3η φετινή ήττα για τον ΓΣΠ, που ωστόσο διατηρήθηκε στην δεύτερη προνομιούχο θέση με ρεκόρ 8-3.

Δεκάλεπτα: 18-18, 31-38, 49-48, 72-68

Κορωπί (Κατσούνης): Δήμας 7(1), Αγόρης 6(2), Καραδολάμης 17(3), Κερασοβίτης 1, Αμπαράς 18(4), Αγγελόπουλος, Ντάλλης 3, Σταθόπουλος , Μαύρος 13.
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Παππάς 9(2), Ντακούλιας 15(2), Γοργόνης 7(1), Μαγκουνής 3(1), Πολυτάρχου, Παπαντωνάκος 2, Μάντζαρης 18(3), Τασόπουλος 2, Γκιουζέλης, Καπώνης 5(1).