Τελευταία ενημέρωση 16:10, 24 Μαϊ 2024
Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Το Περιστέρι bwin με μια εμφάνιση που καθήλωσε τον ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη με 71-35, για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, που συνιστά ισοφάριση του καλύτερου ρεκόρ από καταβολής του Επαγγελματικού μπάσκετ τη σεζόν 1992-93!

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με άμυνα για σεμινάριο δέχθηκαν μόλις 35 πόντους συνολικά, ισοφαρίζοντας την καλύτερη αμυντική επίδοση από την αναμέτρηση Παναθηναϊκός-Πανελευσινιακός (74-35) την αγωνιστική περίοδο 2013-2014.

Μάλιστα, οι «κυανοκίτρινοι» στο τρίτο 10λεπτο δέχθηκαν μόλις 4 πόντους (ένα δίποντο από τον Τσιακμά και δυο ελεύθερες βολές του Σχίζα), ενώ επέτρεψαν στον «δικέφαλο» να μοιράσει μόλις 3 ασίστ, ενώ τον οδήγησαν σε 17 λάθη.

Από την αρχή του αγώνα το Περιστέρι bwin έπαιξε με υψηλή ένταση στην άμυνα και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο βρίσκοντας σκορ κυρίως με τον Ζερμέιν Λοβ, αλλά και με τους Γουίλιαμς και Κασελάκη (19-7 στο 7’).

Με δυο τρίποντα από τους Μήτρου-Λονγκ και Χουγκάζ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +17 (28-11 στο 11’).

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήθελε, αλλά δεν έβρισκε τρόπο να φτάσει στο καλάθι και η διαφορά ανέβαινε συνεχώς (40-17 στο 17.30’’ με τρίποντο του Ζερμέιν Λοβ).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πίνακα να γράφει 46-24 (στο 20’). Το επιμέρους 11-4 στο τρίτο 10λεπτο ολοκλήρωσε το σκηνικό της απόλυτης κυριαρχίας (57-28 στο 30’) του Περιστερίου bwin που έφτασε σε μια μεγάλη νίκη γράφοντας ιστορία…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κωνσταντινίδου, Τεφτίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 19 (5/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Κασελάκης 10 (2), Τόμπσον 8 (6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 12 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πουλιανίτης 2, Ρένφρο 5, Γουίλιαμς 4, Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ, 2 λάθη), Ζούγρης 3.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): ΜακΝίς 2 (5 ριμπάουντ) , Χάρισον 8, Σχίζας 5, Φρίντρικσον 4 (3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαργαρίτης, Γκίλμορ 2 (8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Τσιακμάς 6 (4 λάθη), Τσαϊρέλης 6 (4 λάθη), Αρσενόπουλος 2, Μπελιάουσκας, Σωτηρίου, Σκουλαριώτης.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 14 Ιανουάριος 2024 18:29
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Προσπαθούμε να κάνουμε κάτι δυνατό» »