Τελευταία ενημέρωση 20:48, 19 Μαϊ 2024

Όταν το αποφάσισε δεν πιανόταν!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Όταν το πήρε απόφαση να παίξει με  πολύ υψηλό ρυθμό στην επίθεση και με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι διέλυσε χθες με εμφατικό τρόπο από το Μαρούσι (103-74), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε μια βραδιά που ήταν αφιερωμένη στον Βασίλη Σπανούλη, τον οποίο τίμησε η ομάδα του Αμαρουσίου για την προσφορά του πριν το τζάμπολ, οι παίκτες του Περιστερίου  έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση.

Βέβαια, τρομερή ήταν η άμυνα στο δεύτερο μέρος, όπου οι «κυανοκίτρινοι» δέχθηκαν μόλις 22 πόντους, γεγονός που αποτέλεσε τη βάση για την εύκολη επικράτηση.

Πλέον, το Περιστέρι bwin μετράει 2 νίκες και 3 ήττες, έναντι 1 νίκης και 4 ηττών της ομάδας των βορείων προαστίων.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιλεν Χαντς που τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (1/1 ελεύθερη βολή, 5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα) σε 19:55 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζόε Ράγκλαντ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 12 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά οι Αχμέντ Χιλ (18 πόντους) και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (18 πόντους) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για την ομάδα του Αμαρουσίου.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (25-24 στο 10’) στο σκορ, καθώς Χιλ και Ραντούλιτσα σκόραραν από τη μια και Χαντς-Ράγκλαντ από την άλλη.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με τρίποντα από τους Νίκο Χουγκάζ και Τζέιλεν Χαντς κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ (38-45 στο 16’), αλλά οι γηπεδούχοι με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Χάρη Γιαννόπουλου πλησίασαν στο… σουτ (52-55 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα του Περιστερίου bwin «έπνιξε» τον αντίπαλο (58-70 στο 25.30’’) γεγονός που έδωσε «αέρα» στους «κυανοοκίτρινους».

Οι καλές αμυντικές συνεργασίες και η ευστοχία του Τζέιλεν Χαντς ανέβασαν τη διαφορά στο +21 (66-87 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου.

Η αμυντική συνέπεια αποτέλεσε το εχέγγυο για την περαιτέρω διεύρυνση της διαφοράς και την εμφατική νίκη του Περιστερίου bwin.

Σε μια βραδιά όπου εκτός τους Χαντς και του Ράγκλαντ εξαιρετικοί ήταν και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας όπως ο Ελάιζα Λονγκ, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και ο Νίκος Χουγκάζ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Αγραφιώτης, Μάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 18 (4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πένο, Τζούστον 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραντούλιτσα 18 (5/7 δίποντα, 8/8 βολές), Γιαννόπουλος 12 (2/9 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σταυρακούκας, Στασινός 11 (3/7 τρίποντα), Μπόγρης, Νικολαΐδης 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ιορδάνου, Λούκοβιτς (0/6 σουτ), Καλογερίας 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 13 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Χαντς 23 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρένφρο 8 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Ευχαριστώ το Μαρούσι για την τιμή που μου έκανε» »