«Σκούπισε» το Λαύριο (77-66) με υπέροχο Μπίλαν!

Την τρίτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα το Περιστέρι  επικρατώντας (77-66) του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 18η αγωνιστική της Basket League με πρωταγωνιστή τον Μίρο Μπίλαν.

Ο σέντερ των «κυανοκιτρίνων» ήταν ο κυρίαρχος των «αιθέρων» και εκείνος που έκανε τη διαφορά με τους 18 πόντους, τα 15 ριμπάουντ και τις 4 ασίστ συμβάλλοντας τα μέγιστα για το 11-7 της ομάδας στο πρωτάθλημα. Ακόμη πολύτιμη συνεισφορά είχαν οι Σιλβέιν Φρανσίσκο, Μάρκους Ντένμον, Λεωνίδας Κασελάκη, Δημήτρης Μωραΐτης και Στέλιος Πουλιανίτης (ειδικά στην άμυνα πάνω στον Αρ Τζέι Κόουλ).

Ο Σέιβιον Φλαγκ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Άρ Τζέι Κόουλ έμεινε στα… ρηχά με 10 πόντους.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι (17-6 στο 5’) με τον Μάρκους Ντένμον να σκοράρει κατά βούληση! Όμως, η ομάδα της Λαυρεωτικής αντέδρασε και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +2 (19-21 στο 10’) με τους Φλαγκ και Κόουλ να σκοράρουν. Στη δεύτερη περίοδο με πιεστική άμυνα στον Κόουλ οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ελέγξουν το παιχνίδι (27-23 στο 12’), ωστόσο το Λαύριο ανέκτησε προσωρινά τον έλεγχο (31-34 στο 17.20’’). Οι Μίρο Μπίλαν και Μάρκους Ντένμον με συνεχόμενα καλάθια έδωσαν τη δυνατότητα στο Περιστέρι bwin να κλείσει το πρώτο μέρος έχοντας  το προβάδισμα (39-36 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο τα τρίποντα Πουλιανίτη και Φρανσίσκο «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +9 (49-40 στο 25’) και στη συνέχεια στο +10 (52-42 στο 26.30’’). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων το Περιστέρι είχε μια διαφορά ασφαλείας (59-50 στο 30’) με τον Μίρο Μπίλαν να σκοράρει και να κυριαρχεί στις δυο ρακέτες.

Στην τελευταία περίοδο, τα τρίποντα των Ζάρα και Κόουλ έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε… απόσταση αναπνοής (59-58 στο 32.40’’). Εκεί, ένα καλάθι του Ίαν Χάμερ και δυο τρίποντα του Δημήτρη Μωραΐτη «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +9 (67-58 στο 34.40’’), ενώ δυο βολές του Μίρο Μπίλαν και ένα λέι απ του Μάρκους Ντένμον ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (71-59 στο 37.50’’) «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους «κυανοκίτρινους».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Γερακίνης, Καλογερόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 11 Μάρτιος 2023 21:12