Τελευταία ενημέρωση 07:18, 23 Απρ 2024

Την ήττα γνώρισε (88-82) το Περιστέρι από τον Κολοσσό στη Ρόδο στο εξ αναβολής παιχνίδι των δυο ομάδων για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Η αναμέτρηση είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και στο τέλος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν πιο ψύχραιμα ήταν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη.
Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από την πλευρά των «κυανοκιτρίνων» ο Μίρο Μπιλάν πέτυχε το νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Σιλβέν Φρανσίσκο έφτασε πολύ κοντά στο τριπλ νταμπλ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ).
Το παιχνίδι από την αρχή ήγταν μοιρασμένο με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να έχουν το «πάνω χέρι» (21-25 στο 10’). Ο Μαλίκ Όσμπορν και ο Μάικλ Ντίξον αποτέλεσαν μαζί με τον Δημήτρη Κατσίβελη τις επιθετικές σταθερές του Κολοσσού που βρέθηκε στο +8 (43-35 στο 18′) πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-40, στο 20’).
Στην επανάληψη, ο Κολοσσός «έχτισε» μια διαφορά 13 πόντων (62-49 στο 28′) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Όμως, το εξαιρετικό παιχνίδι του Σιλβέιν Φρανσίσκο και τα τελειώματα κοντά στο καλάθι του Μίρο Μπίλαν επέτρεψαν στο Περιστέρι να περάσει μπροστά στο τελευταίο 2λεπτο.
Το κάρφωμα του Κρίστοφερ Κόφι στα 39 δευτερόλεπτα έδωσε ξανά προβάδισμα στον Κολοσσό που το διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης φτάνοντας στη νίκη.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μηλαπίδης, Σκαλτσής.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-40, 66-56, 88-82.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Όσμπορν 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντίξον 14, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 15 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Κένταλ 17 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Μορέιρα 11 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόφι 8, Τιγκ 5, Γιαννόπουλος 3 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Bwin (Σπανούλης): Μπιλάν 19 (7/9 δίποντα, 5/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 13 (3/12 σουτ, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ντένμον 13 (2), Κασελάκης 13 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 9, Τζούστον 3, Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 2, Πουλιανίτης 2, Περσίδης 2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Αύριο στη Ντιζόν πράξη 1η! »