Τελευταία ενημέρωση 22:16, 16 Απρ 2024
Την ήττα (80-84) γνώρισε το Περιστέρι απέναντι στην ΑΕΚ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» ήταν άστοχοι στα ανοικτά σουτ που επιχείρησαν σε αντίθεση με την ΑΕΚ που βρήκε σκορ από τους Φρέζιερ και ΜακΓκριφ και πήρε μια διαφορά 9 πόντων (11-20 στο 9’). Σταδιακά η πίεση από τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μεγάλωσε και στη δεύτερη περίοδο κυκλοφορώντας την μπάλα και με τους Μάρκους Ντένμον και Ντέβιν Ντέιβις να σκοράρουν πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής (34-36 στο 18.40’’), πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 37-40 (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin πέρασε μπροστά και βρέθηκε στο +7 (52-45 στο 25’) βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Με πιεστική άμυνα και έλεγχο του ρυθμού οι «υανοκίτρινοι» είχαν το «πάνω χέρι» (64-58 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με καλάθι του πολύ καλού Μάρκους Ντένμον το Περιστέρι bwin βρέθηκε στο +5 (68-63 στο 33.20’’). Η ΑΕΚ αντέδρασε και προηγήθηκε με 71-68 (στο 34.30’’). Ο Μίρο Μπίλαν έβαλε ξανά μπροστά τους «κυανοκίτρινους» (76-75 στο 37.30’’). Στο τέλος ο Τιμ Φρέιζερ με δύσκολα σουτ οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη, καθώς τα ελεύθερα σουτ του Περιστερίου δεν βρήκαν στόχο (8/30 τρίποντα, ήτοι 26.7%).]

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Ζαχαρής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 37-40, 64-58, 80-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Σπανούλης): Μπιλάν 12 (6 ριμπάουντ), Ραντάνοφ 11, Πουλιανίτης, Ντένμον 27 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντέιβις 10 (3 ριμπάουντ), Τζούστον 4 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 6 (6 ασίστ, 4 λάθη), Μωραΐτης 7, Γκιουζέλης 1, Σταυρακόπουλος 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζιερ 13 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), ΜακΓκρίφ 18 (7 ριμπάουντ), Μαυροειδής 4 , Γουίλιαμς 14 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος 2 , Περσίδης 3 , Μάντσεν 12 (3 ριμπάουντ), Παπαδάκης, Μίτσελ 16 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 2 (4 ριμπάουντ)
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Το παιχνίδι κρίθηκε στα μεγάλα σουτ της ΑΕΚ» »