Τελευταία ενημέρωση 09:41, 24 Απρ 2024

Καλή εμφάνιση και νίκη με ΠΑΟΚ

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Με πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι bwin επικράτησε (91-73) του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του 3ου τουρνουά «Νίκος Φάσουρας».

Με τον Δημήτρη Μωραΐτη και τον Σιλβέιν Φρανσίσκο να δίνουν τον ρυθμό από την περιφέρεια και να «εκτελούν» όποτε απαιτήθηκε οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (15-12 στο 6’ και 23-18 στο 8.20’’).

Με πιεστική άμυνα μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στη συνέχεια (40-34 στο 17.30’’), όμως ο ΠΑΟΚ με τον Τζέιλεν Χαντς να σηκώνει το βάρος επιθετικά ισορρόπηρε τον αγώνα στο τέλος του πρώτου μέρους (43-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σιλβέιν Φρανσίσκο ήταν εξαιρετικός πιέζοντας αππό την άμυνα τα γκαρντ του «δικεφάλου» και στην επίθεση είτε σκόραρε από μέση και μακρινή απόσταση, είτε με διεισδύσεις.

Παράλληλα, ο Σακούρ Τζούστον έδωσε ενέργεια στη ρακέτα και συνέβαλλε τα μέγιστα να «χτιστεί» μια σημαντική διαφορά (63-52 στο 26’) που σταδιακά διευρύνθηκε και αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ζακεστίδης, Τηγάνης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-43, 69-59, 91-73.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Τζούστον 6 (9 ριμπ.), Μπίλαν 7 (3 ριμπ., 2 ασίστ), Φρανσίσκο 24 (4/4 διπ., 4/6 τριπ., 3 ριμπ., 1 ασίστ), Μωραΐτης 15 (3/7 τριπ.), Ραντάνοφ 1, Πουλιανίτης 4, Ντένμον 7 (1/6 τριπ.), Κασελάκης 5 (1/2 τριπ.), Ντέιβις 17 (2/2 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ), Γκιουζέλης 3 (1/1 τριπ.), Ζούγρης 2, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 3 (1/5 τριπ.), Ντάρκο-Κέλι 7 (1/4 τριπ.), Ρίλει 5 (1/1 τριπ.), Τσιακμάς 3 (1/1 τριπ.), Χάντς 22 (2/3 τριπ.), Μαργαρίτης 3, Ρόλει 13 (3/4 τριπ.), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 1, Καμπερίδης, Σαλούστρος 2, Ρένφρο 12.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Σπανούλης: «Είμαστε σε καλό δρόμο» »