Τελευταία ενημέρωση 23:25, 19 Απρ 2024

Ήττα (80-76) από τον Προμηθέα στην Πάτρα

Την ήττα (80-76) στο φινάλε της  χθεσινής αναμέτρησης με τον Προμηθέα στο «Δ. Τόφαλος» γνώρισε το Περιστέρι bwin, σε μια αναμέτρηση, όπου οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια. Όμως, τα έξι τρίποντα του Γιανγκ στην τελευταία περίοδο επέτρεψαν στους Πατρινούς να επιστρέψουν από το -8 (47-55 στο 30’) και να φτάσουν στη νίκη.

Το Περιστέρι bwin είχε το «πάνω χέρι» από την πρώτη περίοδο (15-21 στο 9’) με τον Αλέκσα Ραντάνοφ να μπαίνει δυναμικά στο ματς και στη συνέχεια να παίρνουν τη σκυτάλη ο Σιλβέιν Φρανσίσκο και ο Δημήτρης Μωραΐτης δίνοντας λύσεις επιθετικά που διατήρησαν τους «κυανοκίτρινους» μπροστά στο σκορ (34-36 στο 20’). Στο δεύτερο ημίχρονο με την άνοδο του Ντέβιν Ντέιβις και τις λύσεις του Φρανσίσκο το Περιστέρι bwin βρέθηκε να προηγείται με 9 πόντους (36-45 στο 23.20’’). Οι Κακλαμανάκης και Κουλμπόκα βοήθησαν τον Προμηθέα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό (47-55 στο 30’). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν τον έλεγχο όμως τα έξι τρίποντα του Γιανγκ στην τελευταία περίοδο και τα 8 συνολικά (ένα του Κουλμπόκα και ένα του Κάουαν) έδωσαν τη νίκη στους Πατρινούς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 34-36, 47-55, 80-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σίμπσον 3 ( 1τριπ.), Κάουαν 14 (3 τριπ.), Γιανγκ 27 (6 τριπ.), Κακλαμανάκης 12, Γκίκας 4, Χέλεμς 5, Λάγιος 2, Κουλμπόκα 11 (3 τριπ.), Μουράτος 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Τζούστον, Μπίλαν 10, Φρανσίσκο 22 (2 τριπ.), Μωραΐτης 18 (1 τριπ.), Ραντάνοφ 8, Πουλιανίτης, Κασελάκης 6, Ντέιβις 12 (2 τριπ.), Γκιουζέλης, Σταυρακόπουλος.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Αστέρια στην σκηνή του Άλσους! »