Τελευταία ενημέρωση 11:10, 19 Απρ 2024

Πάσχα με νίκη που πολύ μας άρεσε!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Πάσχα με μια νίκη που πολύ μας άρεσε κάνει ο ΓΣΠ ο οποίος παίζοντας ως ομάδα από την αρχή ως το τέλος της αναμέτρησης επιβλήθηκε (87-82) απέναντι στον Ιωνικό στη Νίκαια για την 23η αγωνιστική της  Basket League!

Ο Δημήτρης Μωραΐτης σε ρόλο οργανωτή-εκτελεστή και ο Τεράν Πέτεγουεϊ που «συνδέθηκε» με το καλάθι έκαναν την διαφορά σε μια αναμέτρηση, όπου όλοι οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς που πάτησαν παρκέ τα έδωσαν όλα για να φτάσει η ομάδα στην 9η νίκη.

Το Περιστέρι Vitabiotics ξεκίνησε με πολύ πίεση στην άμυνα και τον Χρήστο Σαλούστρο να δίνει λύσεις (7-13 στο 5.30’’). Οι Νικαιώτες με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει τρόπο να σκοράρει πήραν τον έλεγχο και με σουτ από την περιφέρεια από τους Αρσενόπουλο και Χάμιλτον προηγήθηκε με +8 (32-24 στο 14.40’’).

Οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν και ισοφάρισαν (36-36) πριν κλείσει το πρώτο 20λεπτο με τον Ιωνικό να έχει το προβάδισμα (39-36 στο 20’) με τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου.

Στην επανάληψη, τα καλάθια των Μαυροκεφαλίδη και Αρσενόπουλου ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +8 (44-36 στο 21.20’’), ενώ στη συνέχεια ο Χάμιλτον με «γκολ-φάουλ» ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμής της το +9 (47-38 στο 22’).

Εκεί, ο Γκρέι σημείωσε ένα καλάθι και ο Μωραΐτης που τελείωσε το πρώτο 20λεπτο με 0/4 σουτ, πήρε μπρος. Ο γκαρντ του Περιστερίου Vitabiotics με σημαντικά καλάθια και την αρωγή του Τεράν Πέτεγουεϊ πλησίασε σε... απόσταση αναπνοής (50-49, στο 26’).

Ο Ιωνικός πάλευε αλλά ο Πέτεγουεϊ είχε... συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι επιτρέποντας στο Περιστέρι Vitabiotics να πάρει ένα προβάδισμα (58-63 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά (71-70 στο 33.40’’ και 76-73 στο 35.20’’).

Εκεί, μίλησε η ψυχή του Δημήτρη Μωραΐτη, ο οποίος εκτός από τις 6 ασίστ σημείωσε δυο μεγάλα τρίποντα δίνοντας αέρα 3 πόντων (76-79 στο 38.20’’) και στη συνέχεια οι εύστοχες βολές από τους Γκρέι, Γκιέλο και Κόζι έδωσαν τη νίκη στους «κυανοκίτρινους».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Αναστόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Μουστάφα 10 (2), Χάμιλτον 13 (4/12 δίποντα), Μαυροκεφαλίδης 30 (6/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Αθηναίου 9 (1), Γκιουζέλης 1, Ντέιβις, Κολοβέρος 3, Αρσενόπουλος 10 (2), Τούμπα 6.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Αγκμπελίς 10 (5/6 δίποντα), Μωραΐτης 15 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιέλο 14 (2/5 δίποντα), Σαλούστρος 7 (1), Γκρέι 5, Κόζι 7 (1), Πέτεγουεϊ 21 (5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Χρηστίδης 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράουν 2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Τόμιτς: «Παίξαμε σαν ομάδα» »