Τελευταία ενημέρωση 10:55, 23 Απρ 2024

Να φύγει η χρονιά και να μην ξανάρθει!

(2 ψήφοι)

Πέμπτη ήττα στα έξι τελευταία ματς με κακή εμφάνιση για το Περιστέρι που έψαχνε αγωνιωδώς το ματς που θα του έδινε την ευκαιρία για να σηκώσει κεφάλι αλλά πάλι δεν τα κατάφερε. Ο Άρης πιο ψυχωμένος και πιο εύστοχος επικράτησε με 70-67, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παρουσία του στα playoffs (9-12), τη στιγμή που η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς  είναι πια στο 8-12.Και να σκεφθεί ακόμη και αυτό το απογοητευτικό Περιστέρι είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει τη νίκη, ήταν όμως πολύ άστοχο κυρίως στις ελεύθερες βολές. Με λίγα λόγια να φύγει η χρονιά και να μην ξανάρθει.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Λόκετ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάουαν Τζούνιορ με 17 πόντους και 7 ασίστ. Ο έτερος διψήφιος ήταν ο Γουίλιαμς με 11 πόντους. Κατεβάζοντας και 7 ριμπάουντ.

Από πλευράς ηττημένων, ο Γκίελο είχε 17 πόντους και φάνταζε μόνος του στην επίθεση, 14 είχε ο Κόζι, ενώ ο Τσαντ Μπράουν μπορεί να είχε 12 ριμπάουντ, αλλά και πάλι ήταν μοιραίος με την αστοχία του στις βολές σε κρίσιμο σημείο (2/6).

BC PeristeriAcadimies 250x250

Το ματς

Όπως ήταν… κοιμισμένο το Περιστέρι στα παιχνίδια του με Λάρισα και Απόλλωνα, έτσι συνέχισε και στην πρώτη περίοδο κόντρα στον Άρη, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πραγματική ομάδα παρά τα προβλήματά της, παίρνοντας προβάδισμα με 8-0 και 11-2 έχοντας τρία τρίποντα στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Για το Περιστέρι υπήρξε αντίδραση (9-13), αλλά αποδείχθηκε στιγμιαία. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την άμυνα με τα μάτια των γηπεδούχων, πήραν διψήφια διαφορά με τρίποντο του Λόκετ (11-23) και με νέο τρίποντο του Αμερικανού σημειώθηκε double-score (15-30), με την περίοδο να κλείνει στο 16-30.

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς άρχισε να εμφανίζεται στο παρκέ με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, καθώς με βάση την άμυνά του, έβρισε λύσεις και στην επίθεσή του, ροκανίζοντας τη διαφορά με πόντους είτε του Σαλούστρου (26-34), είτε του Γκίελο (29-34), με την περίοδο να κλείνει με νέο επιθετικό σόου του τελευταίου, αλλά τον Άρη να προηγείται ακόμα με τέσσερις πόντους (34-38).

Ο ρυθμός έδειχνε… Περιστέρι και πράγματι με τρίποντο του Κόζι, οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά (39-38), αλλά ο Άρης δεν θα το έβαζε κάτω, καθώς επανήλθε και στο προβάδισμα και στον έλεγχο του παιχνιδιού, περνώντας μπροστά με 41-44. Στη λήξη της περιόδου, όμως, το Περιστέρι είχε και πάλι ξέσπασμα και με δίποντο του Χρυσικόπουλου (47-46) έκλεισε την περίοδο με το προβάδισμα.

Ωστόσο, ο Άρης ήθελε πολύ περισσότερο το παιχνίδι. Με τρίποντα των Σχίζα και δύο του Κάουαν Τζούνιορ, άρχισε το κρίσιμο δεκάλεπτο με σερί 9-0, περνώντας μπροστά και μάλιστα με μεγάλη διαφορά (47-55) για τις συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί στο παιχνίδι. Το Περιστέρι αναζητούσε λύσεις, αλλά δεν τις έβρισκε από κανέναν πλην του Γκίελο (51-55), τη στιγμή που για παράδειγμα ο Χρυσικόπουλος είχε 1/3 βολές. Με καλάθι και φάουλ του Τζούστον η διαφορά επανήλθε στους 7 (53-60), ο Λόκετ απάντησε στο τρίποντο του Κόζι (56-63), αλλά το Περιστέρι είχε μία τελευταία αντίδραση. Με τρίποντο του Γκρέι στα 54’’ η διαφορά έπεσε στον έναν πόντο (62-63), με τον Κέλι στα 36’’ να κάνει το 62-65. Στη συνέχεια το τρίποντο του Γκίελο ήταν άστοχο, ο Κάουαν Τζούνιορ ήταν άχαστος στις βολές και ο Άρης έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70

Περιστέρι-Άρης 67-70

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 16 Απρίλιος 2022 20:04
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Τέλος» Χρευσικόπουλος -Κατσίβελης! »