Τελευταία ενημέρωση 13:42, 24 Απρ 2024

Τώρα πια μόνο ένα θαύμα για πρόκριση!

Παρά το γεγονός ότι ξεπέρασε το κακό του ξεκίνημα και κατάφερε να μπει ξανά στο ματς από το -16 που είχε βρεθεί στο ημίχρονο, το Περιστέρι ηττήθηκε (83-75) από τη Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία και πλέον ψάχνει θαύμα για να προκριθεί στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.

Το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Δημήτρη Μωραΐτη, είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Τζος Χάγκινς με 18 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιανίκ Μορίερα (14) και Ίαν Μίλερ (12).

Το ματς

Η Μπάκεν Μπέαρς μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη το μούδιασμα του Περιστερίου τα πρώτα λεπτά και μετά το αρχικό 8-9 των φιλοξενούμενων, έτρεξε ένα σερί 10-0 το οποίο της έδωσε τη δυνατότητα να στείλει τη διαφορά στο +9 (18-9). Οι Δανοί πήραν κεφάλι ακόμα και με +11 (25-14), ωστόσο ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο -10 (28-18).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου παρά το γεγονός ότι προσπάθησε να κλείσει την ψαλίδα, δεν τα κατάφερα. Το προσωρινό +7 (37-30) των γηπεδούχων μετατράπηκε γρήγορα ξανά σε διψήφιο νούμερο που έφτασε έως και το +17! Το Περιστέρι έμοιαζε… αλλού, με το 54-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, να είναι ξεκάθαρο για την εικόνα του ματς.

Μόλις οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, οι Περιστεριώτες έβγαλαν καλύτερο πρόσωπο. Με μπροστάρη επιθετικά τον Χάγκινς αλλά και με σύμμαχο την εξαιρετική άμυνα που κράτησε την Μπάκεν Μπέαρς στους 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, έριξαν την διαφορά στο +9 (66-57) και μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του ματς.

Η φόρα που είχε η ελληνική ομάδα της έδωσε τη δυνατότητα να κάνει σπουδαία πράγματα και μάλιστα να ισοφαρίσει, με τους Μορέιρα και Μίλερ να βλέπουν το καλάθι… βαρέλι για το 70-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος! Δυστυχώς όμως για το Περιστέρι οι Δανοί βρήκαν εύκολους πόντους, τα σουτ των φιλοξενούμενων δεν μπήκαν και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 83-75.

Μπάκεν Μπέαρς-Περιστέρι: 83-75