Τελευταία ενημέρωση 11:52, 25 Απρ 2024

Έχασε στις λεπτομέρειες από το Λαύριο

Το Περιστέρι έπαιξε για μεγάλο διάστημα χθες αρκετά καλά, δεδομένης της χρονικής στιγμής της προετοιμασίας του, όμως λεπτομέρειες στο τέλος οδήγησαν στην ήττα (88-85) από το Λαύριο που κατέκτησε την 3η θέση στο «bwin Tournament Against COVID-19», που διοργάνωσε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και με διάθεση να πιέσουν έχοντας το «πάνω χέρι» (15-13 στο 8’). Ο Τζέρι Σμιθ όμως πήρε τις προσπάθειες, παίζοντας κυρίως ένας εναντίον ενός και επέτρεψε στο Λαύριο να χτίσει μία σημαντική διαφορά 12 πόντων (19-31 στο 12'20’’).

Το Περιστέρι αντέδρασε και με πίεση στην άμυνα και τον Έρικ ΜακΚρί να σκοράρει στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 23-7 και βρέθηκαν μπροστά με +4 (42-38 στο 18'40’’) με τρίποντο του Έρικ ΜακΚρί.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφερε την αναμέτρηση σε απόσταση αναπνοής (44-43 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με τους Κατσίβελη - Πέτεγουει να δίνουν λύσεις, οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν (55-47 στο 24’) και είχαν τον έλεγχο. Το Λαύριο μπόρεσε να αντιδράσει ξανά και με καλάθια των Σμιθ, Λιούις και Μπλερ μπόρεσε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω με 61-60 (στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο πάλι το Περιστέρι είχε τον έλεγχο, έχτισε μία διαφορά 7 πόντων (70-63 στο 33’), αλλά από εκείνο το σημείο η πρωτοβουλία πέρασε στον Τάισον Κάρτερ για το Λαύριο, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια (οκτώ σερί πόντους) έφερε την απόλυτη ισορροπία (74-74 στο 36’).

Ο Ίαν Μίλερ με δύο τρίποντα έβαλε σε θέση οδηγού (85-82 στο 39’) το Περιστέρι, αλλά ο Κάρτερ ήταν εκείνος που αρχικά ισοφάρισε με τρίποντο και με συνολικά δέκα σερί πόντους στο φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λαυρεωτικής.

Ο Κάρτερ ήταν άποντος σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά με 23 πόντους στην επανάληψη καθόρισε το ματς.

Οι διαιτητές: Συμεωνίδης, Κάρδαρης, Πιτσίλκας

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-43, 61-60, 85-88

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 13 (3 τριπ.), Μορέιρα 4, Πέτεγουεϊ 10 (2 τριπ.), Μωραΐτης, Χρυσικόπουλος 15 (2 τριπ.), Τόλα, Κατσίβελης 13 (1 τριπ.), Μπράουν 12, Ζούγρης, Μανιάς, Μίλερ 12 (3 τριπ.), Χάγκινς 5

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 7, Κάρτερ 23, Μπλερ 7, Νικολαΐδης, Σμιθ 15, Μουράτος 8, Αμινού 9, Πιλάβιος, Κακλαμανάκης 13, Περσίδης, Γκόινς 4, Βουλγαρόπουλος 2

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε τον Κάρτερ» »