Τελευταία ενημέρωση 21:47, 20 Ιαν 2019
Περιστέρι Sports

Την πιο φυσιολογική ήττα της σεζόν γνώρισε ο ΑΟ Περιστερίου από τον πρωτοπόρο κι επίδοξο πρωταθλητή Φωστήρα που επικράτησε με 3-0 στο γήπεδο του Ταύρου.

Στο 18′ ο Σίμωσης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρίνου έκανε το 1-0, με τον τελευταίο να έχει δοκάρι στο 40′.

Στο 55′ ο Ηλιάδης με σουτ έκανε το 2-0, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή στο 72′ μετά από συνδυασμό με τον Μαρίνου να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Στο 75′ ήταν η σειρά του Πανάκη να σημαδέψει το δοκάρι.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ  Τζαφάι, Κωνσταντινίδης (80′ Βασιλείου), Καλαγκάνης, Μεντής, Μπένα (72′ λ.τρ. Αλεξίου), Πανάκης, Πίσσας, Ασημάκης (57′ Θανόπουλος), Σίμωσης, Ηλιάδης, Μαρίνου (67′ λ.τρ. Κουτσουμπάς).

ΑΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Μυλωνάς, Σετελάρι (46′ Κόκα), Μπαλαρίνης, Μπούζας, Αννιτσάκης, Τσέργας (83′ Χατζής), Λέτσι, Ρίζος, Ρέρρας (46′ Τσοπανάς), Ίγκλι (36′ λ.τρ. Ζιάμπρας), Γεωργακόπουλος.

Ετικέτες

Η ήττα από την ΑΕΚ μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο την λές και είναι στο πρόγραμμα. Η ήττα όμως με 26 πόντους διαφορά δεν την λες ότι είναι στο πρόγραμμα (τελικό 96-70).

Ετικέτες

Ο Αργύρης Πεδουλάκης παραδέχτηκε πως η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από το Περιστέρι και στάθηκε στη διαφορά μπάτζετ και λύσεων των δύο ομάδων.

«Αντέξαμε ένα ημίχρονο. Η ΑΕΚ ήταν πολύ δυνατή και έχει δυναμώσει μετά τις προσθήκες, έχει βάθος και προσθήκες. Έβγαλε ένταση και πίεση στην άμυνα. Εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο», ανέφερε αρχικά, ενώ ερωτηθείς αν διακρίνει αδυναμίες στον αντίπαλο απάντησε: «Δεν έχει αδυναμίες απέναντι σε εμάς. Έχει 10πλάσιο μπάτζετ. Έχει τέτοιο βάθος που και να δημιουργηθεί πρόβλημα το λύνει. Εμείς θα θέλαμε παίκτες που είναι εκτός 12άδα στην ΑΕΚ. Απέναντι σε τέτοιες ομάδες δεν έχει αδυναμίες. Μπορεί να παίξει με 3 κοντούς, με τον Γιόνας στο 4. Έχει λύσεις και τώρα με τις δύο προσθήκες είναι γεμάτη ομάδα».

Ετικέτες

Ο προπονητής του Ατρόμητου, Νταμίρ Κάναντι μετά την ήττα από την Ξάνθη (2-1) ανέφερε πως αν και δεν ήταν πέναλτι η ομάδα του πρέπει να συνεχίσει να προσπαθεί για να πετύχει τον στόχο της.

Αναλυτικά όσα ανέφερε ο Νταμίρ Κάναντι στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Στο πρώτο ημίχρονο προηγηθηκαμε πολύ γρηγόρα αλλά δεν μπορεσαμε να κρατησουμε το προβάδισμα. Νομίζω το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, για εμένα δεν ήταν πεναλτι αλλά συνεχιζουμε.

Κάνουμε καταπληκτική δουλειά στον Ατρομητο και θέλω να συνεχίσουμε ετσι. Δεν θέλω να πω κάτι τώρα αλλά θα κάνουμε αυτό που πρέπει, για να πετύχουμε τους στόχους μας».

Ετικέτες

Η Ξάνθη «λύγισε» τον Ατρόμητο στα Πηγάδια, πετυχαίνοντας στο 59’ το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της με ανύπαρκτο πέναλτι, που κέρδισε και εκτέλεσε ο Κάστρο. Η αντίδραση των «μπλε» ήταν άμεση μετά το τέλος της αναμέτρησης, με την ομάδα του Περιστερίου να κάνει λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος.

Ο υπεύθυνος επικοινωνίας της ΠΑΕ Ατρόμητος, Χρήστος Γαλαριώτης, έγραψε στο Facebook: «Αλλοίωση αποτελέσματος με πέναλτι φάντασμα από ένα διαιτητή που πρόσφατα πήρε το σήμα FIFA. Αναμένουμε από την ΚΕΔ την παραδειγματική τιμωρία του συγκεκριμένου κυρίου».