Ξέχασε γρήγορα τη νίκη!

Κατηγορία Φοίνικας

Να ξεχάσουν όσο το δυνατόν πιο σύντομα θέλουν στον Φοίνικα τον αγώνα με τον ουραγό Ακάδημο που έληξε με το φτωχό 1-0.

Η ομάδα του Περιστερίου είδε το συγκεκριμένο παιχνίδι ως εξής μέσα από την επίσημη ιστοσελίδα της:

εν μας κάνουν καλό τελικά παιχνίδια με ομάδες αδιάφορες, δεν τα θέλουμε γιατί στερούνται έντασης και κινήτρου. Αυτό το κίνητρο μας έλειψε σήμερα, δεν είχαμε τη διάθεση των προηγούμενων αγωνιστικών, διέρρεε μια γενική νωχελικότητα, και στο γήπεδο αλλά και στην εξέδρα. Βέβαια, ελλείψει κινήτρου φροντίσαμε να δώσουμε ενδιαφέρον και σε αυτό το παιχνίδι, όπου πολλοί θα περίμεναν να δουν το σκορ της αγωνιστικής, όπως πάντα συμβαίνει όταν κάποια ομάδα του ομίλου μας συναντά τον σημερινό μας αντίπαλο, τον Αστέρα Χαϊδαρίου.

Εμείς περιοριστήκαμε στο αγαπημένο μας 1-0, που σημειώθηκε στο 13ό λεπτό με δράστη τον Κορδά με ωραία γυριστή κεφαλιά, ύστερα από πολύ ωραία σέντρα του Νάτση. Σκορ βέβαια που αν αντίπαλος μας σήμερα, ήταν οποιαδήποτε άλλη ομάδα του ομίλου μας, και με την εικόνα που είχαμε, δεν υπήρχε πιθανότητα να παραμείνει ακέραιο μέχρι το τέλος.
Βέβαια, δεν θα ήταν καθόλου σωστό κανείς να υποτιμήσει τη σημερινή μας νίκη, γιατί τρεις βαθμούς παίρνεις και με το 1-0, τους ίδιους παίρνεις και με το 5-0,6-0,7-0 και πάει λέγοντας. Και φυσικά κάθε βαθμός πολύτιμος και ειδικά όταν πρόκειται για τρίποντο.

Κι αν σήμερα είχε έρθει μια ευρεία νίκη, δε θα βγαίναμε και στην Ομόνοια να την πανηγυρίσουμε. Δεν θα άλλαζε κάτι δραματικά στον όμιλο, Φλεβάρη μήνα και έχοντας ακόμα μπροστά μας 12 αγωνιστικές.

Στα λίγα ουσιαστικά του αγώνα που χρήζουν σχολιασμού, ήταν η πολύ κακή γενική μας εικόνα, και κάποια μικρά ξεσπάσματα των παικτών μας που έφεραν τις ευκαιρίες και το γκολ.
Το χαμένο πέναλτι που κέρδισε ο Πετρόπουλος και εκτέλεσε ο Γουδέλης στο 65ό λεπτό, και την ανούσια αποβολή του Μπαϊραμπά στο 89ό λεπτό. Δεύτερη αποβολή για την ομάδα μας φέτος, με την πρώτη να δίνεται στον πρώτο γύρο πάλι με τον σημερινό μας αντίπαλο, για μαρκάρισμα του Λαμπράκη στο ίδιο σημείο του γηπέδου, στο ίδιο γήπεδο!».