Τρία μετάλλια στα Νεανικά Πρωταθλήματα

Κατηγορία Πνευματική στέγη

Τα Πανελλήνια νεανικά ατομικά πρωταθλήματα 8-16 ετών διεξήχθησαν φέτος στο Ρίο της Αχαΐας.

Στους αγώνες  έλαβαν μέρος συνολικά 295 μικροί σκακιστές και σκακίστριες και μέσα σε αυτούς 10 αθλητές της Π.Σ Περιστερίου που κέρδισαν τρία μετάλλια.

Συγκεκριμένα στην κατηγορία κάτω των 8 ο Πέτρος Δημανούδης επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του και με 7,5/9 αναδείχτηκε πρωταθλητής. Στη κατηγορία κ.12 ο Δημήτρης Κατωπόδης με 6,5/9 ήταν τέταρτος χάνοντας κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή την δυνατότητα διατήρησης του τίτλου .Ενώ στην ίδια κατηγορία ο Σταύρος Αμπελακιώτης με 5/9 ήταν  15ος.

Την έκτη θέση κατέλαβε ο Γιώργος Μήτσης με 6/9, ενώ ίδια θέση στην κ.16 κατέλαβε ο Γρηγόρης Δρακουλάκος επίσης με 6/9.

Η ταλαντούχα Αγγελική Καρτσιδήμα ήρθε 2η στην κατηγορία κοριτσιών κ-8 με 5/7 , η Αναστασία Ηλία 16η στην κ.12 με 4,5/9 και η Αθανασία Χρυσόγλου 7η στην κ.14 με 4/9.  Τέλος στη κατηγορία κ.16 η Ελένη Κόκκοτα ήρθε δεύτερη με 5,5/7 και η Φ. Κόκοτα 11η με 3,5/7.