Τελευταία ενημέρωση 19:18, 31 Μαρ 2020

Ο Γλαύκος έκλεισε πανηγυρικά την κολυμβητική χρονιά!

Κατηγορία Θέματα
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσαν την κολυμβητική χρονιά οι αθλητές και αθλήτριες του Γλαύκου.

Οι επιτυχίες που έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι και σε μεγαλύτερο βαθμό, απέδειξαν για μια ακόμη φορά πως η σωστή και μεθοδευμένη δουλειά από τους προπονητές και η θέληση και η σκληρή δουλειών των αθλητών, -τριών δεν είναι παροδική. Συνεχίζουν με το ίδιο μεράκι, το ίδιο πείσμα, την ίδια αγάπη τις προσπάθειές τους.

Μετά την ΟΠΕΝ τη σκυτάλη πήραν οι αθλητές και αθλήτριες της αγωνιστικής κατηγορίας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών, το οποίο διεξήχθη σε δύο διαφορετικές πόλεις. Κατηγορία Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α' και Β' στην Πάτρα 10 - 12 Ιουλίου και κατηγορία παίδων - εφήβων και κορασίδων - νεανίδων στη Θεσσαλονίκη 17 - 19 Ιουλίου. 

Ξεκινώντας από την κατηγορία Παίδων - εφήβων και κορασίδων - νεανίδων, ο Κ.Ο.Περιστερίου ΓΛΑΥΚΟΣ, απέδειξε πως οι σημαντικότατες επιτυχίες που είχαν επιτευχθεί στο χειμερινό πρωτάθλημα, συνεχίστηκαν και έκλεισαν μία χρονιά με πρωτιές και μετάλλια. 

Πρωταθλητές Ελλάδος στην κατηγορία νεανίδων με 131,5 βαθμούς. Συγκεκριμένα, κατακτήθηκαν 3 χρυσά, 10 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια. από τις αθλήτριές μας: Ελμαλή Παναγ., Βενετσάνου Αφρ., Ράπτη Χριστ., Απλαντή Στέλ. χρυσό στα 4 Χ 200μ. ελεύθ. νεανίδων με χρόνο 08:52:48, Μπράμου Ειρ., Μπέλλη Αφρ., Μπασδέκη Μαρ., Ελμαλή Παναγ. χρυσό στα 4 Χ 100μ. μικτή ομαδική νεανίδων με χρόνο 04:29:07, Ντάλλα Όλγα 1 χρυσό και 2 ασημένια στα 100μ., 200μ. και 50μ. ύπτιο κορασίδων με χρόνο 01:04:74,02:18:38 και 00:30:76 αντίστοιχα,, Απλαντή Στέλλα ασημένιο στα 400μ. ελεύθ. νεανίδων με χρόνο 04:32:67, Ελμαλή Παναγ. ασημένιο στα 50μ. πεταλ. νεανίδων με χρόνο 00:28:51, Μπασδέκη Μαρία ασημένιο στα 200μ. πεταλ. νεανίδων με χρόνο 02:23:15, Μπέλλη Αφροδίτη ασημένιο στα 200μ. ύπτιο νεανίδων με χρόνο 02:25:86, χάλκινο στα 50μ. ύπτιο νεανίδων με χρόνο 00:31:20, Μπράμου Ειρήνη 3 ασημένια στα 400μ. μ.ατομ., 50μ. και 100μ. ύπτιο νεανίδων με χρόνο 05:10:77, 00:30:72 και 01:04:74 αντίστοιχα, Μπασδέκη Μαρ., Μπράμου Ειρ., Βενετσάνου Αφρ. και Ελμαλή Παναγ., κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στα 4 Χ 100 μ. ελεύθ. νεανίδων με χρόνο 04:04.48, Ασπράγκαθου Ανασ., Πουλογιαννοπούλου Νεφ., Γερμανάκου Κλειώ και Ντάλλα Όλγα ασημένιο στα 4 Χ 100 μ. μικτή ομαδική κορασίδων με χρόνο 04:26:76, Πουλογιαννοπούλου Νεφέλη χάλκινο στα 200 μ. πρόσθιο. κορασίδων με χρόνο 02:44.80.

Εκτός από την πλούσια συλλογή μεταλλίων υπήρξαν και 16 ακόμα θέσεις στην οκτάδα και ειδικότερα: Την 4η θέση κατέκτησαν οι αθλήτριες: Έλμαλή Παναγιώτα στα 100 μ. ελεύθ.. νεανίδων, Μπασδέκη Μαρία στα 100μ. πεταλ. νεανίδων, Ράπτη Χριστίνα στα 200μ. πεταλ. νεανίδων, Ασπράγκαθου Αναστασία στα 100μ. ύπτιο κορασίδων, Γερμανάκου Κλειώ στα 200μ. πεταλ. κορασίδων, Πουλογιαννοπούλου Νεφέλη στα 100μ. πρόσθιο κορασίδων  Την 5η θέση: Μπέλλη Αφροδίτη στα 100μ. ύπτιο νεανίδων, Ασπράγκαθου Αναστασία στα 200μ. ύπτιο κορασίδων, 6η θέση: Ελμαλή Παναγιώτα στα 50μ. ελεύθ. νεανίδων, Γερμανάκου Κλειώ στα 100μ. πεταλ. κορασίδων και οι αθλήτριές μας Κοντινοπούλου Λυδ., Γερμανάκου Κλειώ, Σπιτζίκη Φωτ., Ντάλλα Όλγα στα 4 Χ 100 μ. ελεύθ. κορασίδων. Την 7η θέση: Απλαντή Στυλιανή στα 400μ. μ.ατομ. νεανίδων, Βενετσάνου Αφροδίτη στα 200 μ. ελεύθ. νεανίδων, Ασπράγκαθου Αναστασία στα 50μ. ύπτιο κορασίδων 8η θέση κατέκτησαν οι: Απλαντή Στέλλα στα 200μ. μ.ατομ. νεανίδων, Ντάλλα Όλγα, Γερμανάκου Κλειώ, Ασπράγκαθου Αναστασία, Κοντινοπούλου Λυδία στα 4 Χ 200μ. ελεύθ. κορασίδων

Τέλος συμμετείχαν και οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι έκαναν καλή εμφάνιση αλλά δεν μπόρεσαν να καταταχθούν σε οκτάδες:   Λουκά Χρισ., Μούρτζης Διον., Σαμπροβαλάκη Μαρκέλλα, Σγούρου Δανάη,    Σπιτζίκη Φωτ. και Σταματίου Αλέξ.

Στην κατηγορία Παμπαίδων Α' , Β' και Παγκορασίδων Α', Β΄, όπου συμμετείχαν για πρώτη φορά 11 αθλητές, -τριες, δεν κατάκτησαν μετάλλια αλλά συμμετείχαν σε 6 τελικούς.

Συγκεκριμένα, ο αθλητής Γιώργος Δημόπουλος κατέκτησε την 4η , την 7η και την 8η θέση στα 200μ., 100μ. και 50 μ. πεταλούδα παμπαίδων Α΄ αντίστοιχα, η Ελένη Σπηλιώτη την 4η και την 7η θέση στα 800μ. και 400μ. ελεύθερο παγκορασίδων Β΄ αντίστοιχα και η Μαριλένα Ματσώτα την 8η θέση στα 50μ. πρόσθιο παγκορασίδων Β΄.

Οι υπόλοιποι αθλητές: Γαλανόπουλος Κώστας, Μιτσούλης Μάριος, Σγούρος Ιωάννης, Ίσαρης Αχιλλέας, Καρακλάς Σέβος, Νεντής Ιωάννης, Πεθεριώτης Θανάσης και Χάλκης Οδυσσέας που συμμετείχαν, μπορεί να μην κατέκτησαν μετάλλιο ή θέσεις στην οχτάδα, αλλά πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις.

Τέλος, θα αναφερθούμε και στην προαγωνιστική κατηγορία και στους πανελλήνιους αγώνες 9 - 12 ετών, που πραγματοποιήθηκαν στην πόλη μας το Περιστέρι 26 - 28 Ιουνίου 2015. Μετά τους θερινούς αγώνες Νοτ. Ελλάδος, οι αθλητές, - τριες μας έδειξαν και στο Πανελλήνιο τη δύναμή τους.

Συγκεκριμένα, η γνωστή πλέον τετράδα αγοριών, Αδαμάκης Βασίλης, Αλαμάρας Παναγιώτης, Γιαρίκης Άρης και Χριστοδούλου Άγγελος κατέκτησαν και πάλι την κορυφή και κέρδισαν 2 χρυσά μετάλλια, στα 4 Χ 50 μ. ελεύθερο και 4 Χ 50 μ. Μικτή Ομαδική αγόρια 9 ετών, ενώ ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Χριστοδούλου Μάριος στα 400μ. ελεύθερο αγόρια 11 ετών και Χριστοδούλου Άγγελος στα 50μ. πρόσθιο αγόρια 9 ετών

Επίσης, την 4η θέση κατέκτησαν οι αθλητές, -τριες: Χριστοδούλου Μάριος στα 100 μ.. ελεύθερο αγόρια 11 ετών, την 5η: Χριστοδούλου Μάριος στα 200 μ.. ελεύθερο αγόρια 11 ετών, Ευσταθιάδης Αθανάσιος στα 50μ. πρόσθιο αγόρια 9 ετών, την 6η: Φραγκούλη Ευρυδικη στα 100 μ. ελεύθερο κορίτσια 12 ετών, την 7η: Φραγκούλη Ευρυδικη στα 50 μ. ελεύθερο κορίτσια 12 ετών, Γιαρίκης Άρης στα 50 μ. ελεύθερο και 50μ. πεταλούδα αγόρια 9 ετών και την 8η θέση: Μαντζάκος Γιώργος στα 200 μ. ελεύθερο αγόρια 10 ετών και Αδαμάκης Βασίλης στα 50μ. ελεύθερο αγόρια 9 ετών

 

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 21 Ιούλιος 2015 12:13
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ο ΓΣΠ πανηγυρικά στην Α2 του Water Polo »
Μπακαράς
Hatzi
Asfaleies Kalogeras
Leventis kreopoleio
ACS Περιστερίου

Δημοφιλέστερα

Tsevelekos 250x250

Συνδεθείτε μαζί μας