Τελευταία ενημέρωση 01:59, 19 Απρ 2024

Εξαιρετική παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου
(1 Ψήφος)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η παρουσία του Γυμναστικού Συλλόγου Περιστερίου στο 84ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοικτής Κατηγορίας, καθώς οι αθλητές του κολυμβητικού τμήματος σημείωσαν αρκετά καλές επιδόσεις, με παρουσίες σε τελικούς, αλλά και την συγκομιδή μεταλλίων.

Ο Γ.Σ συμμετείχε στο πρωτάθλημα με 10 αθλητές και μία αθλήτρια και κατέλαβε την 12η θέση ανάμεσα σε 36 ομάδες, συγκεντρώνοντας 40 βαθμούς. Ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι το "πλασάρισμα" της ομάδας στη βαθμολογία των Αντρών, όπου με 10 αθλητές ο Γ.Σ κατετάγη 7ος.

Τα επιτεύγματα της ομάδας γίνονται ακόμη μεγαλύτερα αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός οτι μόλις τέσσερα από τα 11 άτομα που συμμετείχαν στους αγώνες άνηκαν στην κατηγορία Όπεν, ενώ όλοι οι υπόλοιποι αγωνίζονται κανονικά στην κατηγορία των Εφήβων.

Οι Χρήστος Μουζάς, Κωνσταντίνος Φωτόπουλος, Νικόλας Σημαντήρας και Κωνσταντίνος Δρυγούτης ήταν οι αθλητές οι οποίοι ξεχώρισαν, καθώς ήταν οι μοναδικοί με παρουσία σε τελικούς σε ατομικά αγωνίσματα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μουζάς, κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 400μ. Μικτής ατομικής με χρόνο 4.31.89, την τέταρτη στα 200μ του ίδιου αγωνίσματος με χρόνο 2.07.64 και την 7η στα 200μ. πρόσθιο, καλύπτοντας την απόσταση σε 2.21.93. Ο Φωτόπουλος από την πλευρά του κατετάγη 7ος στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 27.23 και 6ος στα 100μ. ύπτιο με χρόνο 58.73. Παρουσία σε απογευματινούς τελικούς είχε και ο Νίκος Σημαντήρας, ο οποίος τερμάτισε 8ος στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 4.05.16, ενώ κατέλαβε και την 6η θέση στα 200μ. ελεύθερο με χρόνο 1.54.56.

Τέλος, ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης κατέλαβε την 5η θέση στα 100μ. Ύπτιο με χρόνο 58.57, ενώ παρουσία σε τελικό είχε και στα 200 μέτρα του ίδιου στυλ όπου με χρόνο 2.06.36 τερμάτισε 6ος.

Όσον αφορά τις σκυταλοδρομίες, οι ανδρικές ομάδες του συλλόγου προκρίθηκαν στους δύο από τους τρεις τελικούς που είχαν θέσει ως στόχο, καταλαμβάνοντας την έκτη θέση στα 4x100μ. Μικτής ομαδικής με τους Φωτόπουλο, Μουζά, Δρυγούτη και Σημαντήρα και την έβδομη θέση στα 4x200 μέτρα Ελεύθερο με τους Μουζά, Δρυγούτη, Κουτουξιάδη και Σημαντήρα.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Ορφανίδης δηλώνει ευχαριστημένος από την παρουσία των αθλητών στη διοργάνωση, ωστόσο τονίζει πως το μέλλον μπορεί να είναι πολύ καλύτερο για την ιστορική ομάδα του Περιστερίου.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 24 Ιούνιος 2015 12:01
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Το πρόγραμμα στις γυναίκες »