Τελευταία ενημέρωση 20:37, 26 Μαϊ 2024

«Συνεχίζουμε να παίζουμε καλό μπάσκετ»

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα με τον Κολοσσό, ο προπονητής του Περιστερίου bwin Βασίλης Σπανούλης, δήλωσε: «Πήραμε ακόμη μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα. Το πιο σημαντικό είναι ότι συνεχίζουμε να παίζουμε καλό μπάσκετ.

Κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι, ελέγξαμε τον αγώνα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Παίξαμε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο Κολοσσός και κάποιες διεκδικούμενες μπάλες που χάσαμε».

Και συμπλήρωσε: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσήλωση τους και για τον τρόπο που αγωνίστηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου Κούρο Σεγκούρα, υποστήριξε: «Πρώτα απ’ όλα συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου bwin. Ξεκίνησε το παιχνίδι, με πολύ ενέργεια και αποφασιστικότητα, βάλανε τα κορμιά τους και αυτό μας δημιούργησε πρόβλημα.

Στη συνέχεια αντιδράσαμε, προσπαθήσαμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα και στην επίθεση να είμαστε καλύτεροι. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτερο για εμάς.

Μάλιστα, πήραμε κάποιους έξτρα πόντους από τα επιθετικά ριμπάουντ που μας βοήθησαν πολύ».

Και κατέληξε: «Στο τρίτο 10λεπτο η ομάδα του Περιστερίου bwin μας περιόρισε τα επιθετικά ριμπάουντ και μπήκαν πολύ δυνατά. Κάτι που δεν μας άφησε ενέργεια για να είμαστε πιο αποτελεσματικοί.

Στη συνέχεια πήραν ένα προβάδισμα 10-12 πόντων σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε, αλλά δεν βρήκαμε τη δύναμη».

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πινγκ πονγκ με τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς »