Τελευταία ενημέρωση 19:32, 19 Απρ 2024

Στόχος πλέον η 5η θέση και η Ευρώπη!

Κατηγορία Water Polo

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια και την ανατροπή που έκανε η ομάδα πόλο του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκε (12-10) στα πέναλτι από τον Πανιώνιο στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» και με 2-0 αποκλείστηκε από τα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας!

Οι «κυανοκίτρινοι» θα παλέψουν πλέον για τις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας και στόχο την 5η θέση που οδηγεί στην έξοδο στην Ευρώπη.

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο 8λεπτο παίρνοντας ένα καθαρό σκορ (0-3). Με σημαντική βελτίωση στη δεύτερη περίοδο και επιμέρους σκορ 4-2 οι πολίστες του ΓΣΠ πλησίασαν (4-5) στο τέλος του ημιχρόνου τον αντίπαλο τους σε… απόσταση αναπνοής.

Στο τρίτο 8λεπτο με το επιμέρους 1-2 οι Νεοσμυρνιώτες ξέφυγαν ξανά, αλλά στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Κώστα Λούδη παίζοντας ψυχωμένα και με το σκορ να είναι 2-0 σ’ εκείνο το σημείο έστειλαν τον αγώνα στα πέναλτι μετά το 7-7 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Εκεί με επιμέρους σκορ 5-3 ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη (12-10) και την πρόκριση για τα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-3, 4-2, 1-2, 2-0, 3-5 (πέναλτι), 10-12.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης 1, Τοράκης, Πρέκας, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 3, Φώσκολος 1, Χρυσοσπάθης 2, Τσαχιλίδης, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζάλας, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάντζε, Νταλάπας, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης, Παπάκος 1, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης 2, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.