Τελευταία ενημέρωση 09:25, 20 Απρ 2024

Αυτό είναι το Περιστέρι που γουστάρουμε!

Με τον Μάρκους Ντένμον να βάζει τη «σφραγίδα» του στο τέλος και τους Σιλβέιν Φρανσίσκο και Ίαν Χάμερ στα πρώτα τρία 10λεπτα το Περιστέρι  επικράτησε χθες (83-78) του Άρη στο Αλεξάνδρειο για την 17η αγωνιστική της Basket League σε μια αναμέτρηση που κράτησε τρεις ώρες και 20 λεπτά και ολοκληρώθηκε με την εκκένωση του γηπέδου!

Παρότι, η διακοπή της αναμέτρησης (με το σκορ να είναι 59-67 στο 33’) ξεπέρασε την μια ώρα οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μπόρεσαν να μην επηρεαστούν αγωνιστικά και να μην χάσοηυν τον ρυθμό τους φτάνοντας στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Ντένμον, που πέτυχε 12 πόντους στο τελευταίο 7λεπτο της αναμέτρησης.

Νωρίτερα, τα «κλειδιά» του Περιστερίου bwin κρατούσε ο Σιλβέιν Φρανσίσκο που ήταν εξαιρετικός οργανωτικά και «εκτελεστικά» και μετά το ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (19-19) έδωσε στους «κυανοκίτρινους» με την βοήθεια του Ίαν Χάμερ την δυνατότητα να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού (26-34 στο 17.30’’ και 32-39 στο 19.30’’).

Με τους Φρανσίσκο και Χάμερ να έχουν από 9 πόντους και με 11/17 δίποντα (64%) οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν το «πάνω χέρι». Μάλιστα, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά διευρύνθηκε (40-49 στο 24.30’’, 45-58 στο 27.30’’ και 47-62 στο 30’).

Με το +15 οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στην τελευταία περίοδο απέναντι στον Άρη που απειλούσε με τον Τζέι Ντι Νότε (τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους). Από το 33’ (59-67) με το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ το παιχνίδι διεκόπη, καθώς μετά τις προειδοποιήσεις της Βάσως Τσαρούχα για υβριστικά συνθήματα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στη συνέχεια αποφάσισε να πάει στα αποδυτήρια.

Ζήτησε την εκκένωση και έπειτα από μια και πλέον ώρα το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι bwin να διατηρεί τον έλεγχο και να φτάνει σε μια πολύ σημαντική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ (0/3 σουτ), Νότε 37 (9/10 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Νετζήπογλου 6 (2), Χρηστίδης (5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Χάγκινς 7 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Μήτρου – Λονγκ 12 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος, Σχίζας 2, Φίλλιος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 8 (6 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 10/11 βολές), Κασελάκης 4, Κόλεμαν, Μωραΐτης 6, Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 1, Χάμερ 14 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Ανείπωτη τραγωδία» »