Τελευταία ενημέρωση 12:59, 16 Απρ 2024
Κατηγορία Ανθούπολη

Στο γήπεδο της Χωράφας και σε ένα ματς με υψηλό βαθμολογικό ενδιαφέρον και συναρπαστικό φινάλε, ο Άγιος Θωμάς κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της Ανθούπολης χάρη σε ένα απίθανο τέρμα που σημείωσε στο 93ο λεπτό ο 32χρονος περιφερειακός επιθετικός! Συγκεκριμένα, δεχόμενος μεγάλη μπαλιά από τον Χαντζή και όντας σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, έπιασε ένα ασύλληπτο ξερό σουτ και έστειλε την μπάλα στο απέναντι «Γ» της εστίας, σημειώνοντας ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ που ήταν και το νικητήριο για την ομάδα του (2-3)! Λίγο νωρίτερα, οι Περιστεριώτες είχαν καταφέρει μέσα σε πέντε λεπτά να επιστρέψουν από το εις βάρος τους 2-0 και να ισοφαρίσουν με τα γκολ που πέτυχαν στο 87' ο Ρεστζόβ με σουτ (1-2) και στο 91' ο Πανίδης με κοντινό πλασέ (2-2), βάζοντας «φωτιά» στο φινάλε!

Η ομάδα του Γουδή είχε προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο, με τον Τζώρτζη να γράφει το 0-1 με κεφαλιά έπειτα από σεντρα του Χαντζή στο 21ο λεπτό και τον Κολοβό να πετυχαίνει το 0-2 με κοντινό πλασέ σε συρτή σέντρα του Τσιγαρίδα στο 43'.

Διαιτητές: Καπίρης, Λ. Τσολακίδης-Καλοπίσης

ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ (Αλέξης Γκλεγκλές): Τσιώσης, Δόριζας (46' Μαντινιώτης), Μαρκάκης (90' Μπίμπιζας), Πανίδης, Χιονάς, Πάσσαρης, Ρεζτσόβ, Χάιδας (46' Αρβανίτης (90' Στρείδης)), Καλογερής (46' Κυριαζής), Ηλιόπουλος, Ξυνογαλάς

ΑΓΙΟΣ ΘΩΜΑΣ (Στέφανος Σοϊλεμές): Πετράκης, Νικάκης (85' Κουζέλης), Τσιγαρίδας, Χαντζής, Παπαζαφειρόπουλος, Μάκο (88' Βαϊόπουλος), Τζώρτζης, Τσινιάς (12' λ.τρ. Τετώρος), Γεωργογιάννης, Κολοβός, Μεταξούλης.