Τελευταία ενημέρωση 13:00, 16 Απρ 2024

Αντέδρασε και έχασε (72-71) στο σουτ

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι  έφτασε χθες ένα βήμα από την μεγάλη ανατροπή απέναντι στον Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α., όπου ηττήθηκε τελικά με 72-71, καθώς το σουτ του Μάρκους Ντένμον βρήκε σίδερο!

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη στην 11η αγωνιστική της Basket League, τελευταία του πρώτου γύρου, παρότι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (23-8 στο 10’ και 41-19 στο 17.30’’) αντέδρασαν σταδιακά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός είχε τις λύσεις από τους Γουόλτερς, Γκουντάιτις, Καλαϊτζάκη και Λι, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» προσπαθούσαν με τους Μάρκους Ντένμον και Σιλβέιν Φρανσίσκο.

Η πίεση στην άμυνα και το καθαρό μυαλό στην επίθεση επέτρεψε στο Περιστέρι με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη να πλησιάσει σε 48-41 (στο 24.30’’). Εκεί, Πονίτκα, Γουόλτερς και Λι βρήκαν λύσεις και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +21 (65-44, στο 20’).

Στην τελευταία περίοδο, Ντένμον, Φρανσίσκο, Ραντάνοβ και Τζούστον οδήγησαν το Περιστέρι  σ’ ένα επιμέρους 27-7 υποχρεώνοντας τον αντίπαλο σε 25 λάθη! Όμως, το σουτ του Μάρκους Ντένμον στην τελευταία επίθεση και με το σκορ 72-71 για τους «πράσινους» δεν βρήκε στόχο και χάθηκε η ευκαιρία για τους «κυανοκίτρινους» να ολοκληρώσουν μια ανατροπή με εντυπωσιακό τρόπο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Κάρδαρης, Θεονάς. ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7 (1).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 09 Ιανουάριος 2023 19:24
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Με τον κόσμο πλάι για το 1-1! »