Τελευταία ενημέρωση 17:50, 18 Απρ 2024

Μια τέτοια νίκη χτίζει το χαρακτήρα μιας ομάδας!

Τέτοιες νίκες σε τέτοια ματσάρα και με τέτοιο αντίπαλο χτίζουν τον χαρακτήρα μιας ομάδας, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια νέα ομάδα.

Το φόλοου του Μπίλαν στο 1,4’’ πριν από λήξη έδωσε τη νίκη (92-90) στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, σε ένα παιχνίδι θρίλερ και διαφήμιση για την Basket League!

Έτσι, το Περιστέρι bwin πήρε το τρίτο σερί ροζ φύλλο και ανέβηκε στο 4-2, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 3-3.   Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Ντένμον με 23 πόντους, με τον Αγραβάνη να προσθέτει 14π. και τον «ήρωα» Μπίλαν άλλους 13π.
Από την άλλη, τεράστια εμφάνιση με ματς… καριέρας από τον Τολιόπουλο, ο οποίος είχε 38 πόντους, με 9/15 τρίποντα!

Το ματς
Εξαιρετικό ρυθμό είχε από την αρχή η αναμέτρηση, με τον Άρη να είχε ένα μικρό προβάδισμα από νωρίς και να φτάνει στο +5 (16-21), στο 8’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Κασελάκης πήρε το Περιστέρι bwin στις… πλάτες του και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά (23-21).

Με μπροστάρη τον Μπίλαν οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί 5-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +7 (28-21), διατηρώντας την ίδια διαφορά (36-29), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, ο Άρης αντέδρασε με άμυνες και Νότε, κάνοντας σερί 7-0 για το προβάδισμα (36-37), στο 16’. Ωστόσο, τα επόμενα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Σπανούλη, με τους Ντένμον και Κασελάκη να παίρνουν… φωτιά και να στέλνουν τη διαφορά στο +9 (53-44), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με ανεβασμένη… θερμοκρασία ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, καθώς περίπου τρία λεπτά μετά την έναρξή του και ενώ το σκορ ήταν στο 55-49, υπήρξε «θερμό επεισόδιο» ανάμεσα στον Σανόγκο και τον Ραντάνοφ. Το συμβάν αυτό ωφέλησε το Περιστέρι bwin, καθώς κατάφερε να ξεφύγει στο +10 (59-49), στο 24’. Η απάντηση του Άρη ήταν καταιγιστική με τον «καυτό» Τολιόπουλο και τα συνεχόμενα τρίποντά του για την ανατροπή και το +6 (64-70), στο 28’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έτσι μείωσαν στον πόντο τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-72).

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Τολιόπουλο να είχε τον Άρη μπροστά (83-85), μέχρι το 35’. Εκεί, ήταν η σειρά του Μωραΐτη να απαντήσει με μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. για το +4 (89-85) του Περιστερίου bwin, στο 37’. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν με τους Μήτρου-Λονγκ και Χόρκλερ, ισοφαρίζοντας (90-90), στα 23,6’’ πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Μωραΐτης αστόχησε στο λέι απ, με το φόλοου του Μπίλαν να κάνει το 92-90, στο 1,4’’, με τον Χόρκλερ να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και το Περιστέρι bwin να παίρνει τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

Περιστέρι bwin-Άρης 92-90

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Τα παιδιά έπαιξαν με καρδιά» »