Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Στο Big-4 οι Έφηβοι του ΓΣΠ πέρασαν ως πρώτοι!

Κατηγορία Ακαδημίες

Το Περιστέρι παρέμεινε αήττητο καθώς επικράτησε με 65-64 του Προμηθέα Πάτρας, κατακτώντας έτσι την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου της Τελικής Φάσης του 49ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

BC PeristeriAcadimies 728x90

Ο ρυθμός με τον οποίο ξεκίνησε το Περιστέρι ήταν καταιγιστικός, έχοντας τον έλεγχο στα ριμπάουντ και με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, στο πρώτο 5λεπτο έφθασε να προηγείται με σκορ 3-21, διαφορά που διατηρήθηκε και στο κλείσιμο του δεκαλέπτου (11-29). Ο Προμηθέας αφυπνίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, απέκτησε επαφή με το καλάθι και μετέτρεψε σε μονοψήφια την εις βάρος του διαφορά και σκορ 29-38 (18΄47΄΄).

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο ισορροπημένη μεταξύ των δύο ομάδων με τη διαφορά να κυμαίνεται κοντά στους 10 πόντους υπέρ του Περιστερίου, ωστόσο το δίποντο του Καναβού στην εκπνοή του χρόνου έφερε τον Προμηθέα ακόμα πιο κοντά στο σκορ με 52-59.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, όπως επίτασσε η δυναμικότητα των δύο ομάδων. Ο Προμηθέας έφθασε στην πολυπόθητη γι αυτόν ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 64-64 (38΄31΄΄), ωστόσο το «Χιτσκοκικό» φινάλε βρήκε το Περιστέρι να πανηγυρίζει τη νίκη με το τελικό 64-65.

Περιστέρι και Προμηθέας πέρασαν στο Final 4 της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 11-29, 31-41, 52-59, 64-65

Διαιτητές: Χριστινάκης, Κατσαπρακάκης, Σκανδαλάκης

Προμηθέας (Μελιγδής): Πλώτας 19(1), Ευστρατιάδης, Ράγκος 2, Σοϊλεμετζίδης 2, Γεωργίου, Βασιλείου 7(1), Κουρέπης 9(3), Βάλμπεργκ 15, Καναβός 10, Καλλιακούδας.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 7, Μπιλαλής 11(1), Ντιπτσής 5(1), Μανιάς, Μαραγκουδάκης 1, Βλαχογιάννης 11(3), Μπουντούρης 7, Φίλιππας 4, Ζούγρης 10, Σταυρακόπουλος 9(3).

*Τον αγώνα παρακολούθησαν ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος και ο γ.γ. της Ομοσπονδίας, Νίκος Νικολόπουλος.