Τελευταία ενημέρωση 20:51, 25 Απρ 2024

«Επέστρεψε» τέσσερις φορές αλλά δεν μπόρεσε και πέμπτη!

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν λοιπόν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ηλία Ζούρου, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 26 πόντους, κάνοντας double-double έχοντας και 10 ριμπάουντ, οδηγώντας τον Προμηθέα στο 9-4.

Στους 12 σταμάτησε ο Τζεράι Γκραντ, με τους Τρέβις Σίμπσον και Κέντρικ Ρέι να έχουν 11 και 10 αντίστοιχα και 6 καθοριστικούς πόντους στο φινάλε του ματς.

Από την πλευρά του Περιστερίου, που έχει πλέον ρεκόρ 6-7, πρωταγωνιστές ήταν ο Δημήτρης Μωραϊτης και Γκλεν Κόζι, που πέτυχαν από 13 πόντους, με τον Τεράν Πέτεγουεϊ να προσθέτει άλλους 11. Στους 10 ο Στίβεν Γκρέι.

Ο Προμηθέας μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση, με τους Πατρινούς να παίρνουν γρήγορα προβάδισμα στο 3' με 6-0 και να φτάνει στο +9 στο 7' (15-6), με το Περιστέρι να ψάχνεται ακόμα στο παρκέ, χωρίς να μπορεί να βρει εύκολα σκορ. Στη συνέχεια ωστόσο η εικόνα της ομάδας του Τόμιτς άλλαξε, τους φιλοξενούμενους να «ροκανίζουν» σταδιακά τη διαφορά και να μειώνουν σε 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το Περιστέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Τόμιτς να έχουν βρει ρυθμό πλέον στην επίθεση και να καταφέρνουν να σταματήσουν το επιθετικό κρεσέντο του Προμηθέα στα πρώτα λεπτά του ματς. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφεραν... τούμπα το ματς, πηγαίνοντας προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 37-38.

Η εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου ήταν σαν σε καρμπόν της πρώτης περιόδου, με τον Προμηθέα να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, το Περιστέρι να «κολλάει» επιθετικά, με τους Πατρινούς όχι μόνο να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα, αλλά να φτάνουν και στο +11 στο 28' (55-46), «τρέχοντας» ένα επιμέρους 18-6 μέχρι εκείνο το σημείο, με τον Αγραβάνη με 21 πόντους να είναι πρωταγωνιστής. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν για δεύτερη φορά στο ματς, μειώνοντας στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου σε 55-52, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 58-52.

Ο Προμηθέας στην τελευταία περίοδο μπήκε με διάθεση να «τελειώσει» το ματς και να μην επιστρέψει και τρίτο comeback του Περιστερίου και στο 32' προηγήθηκε με 64-57, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με σερί 6-0 σε 64-63 στο 34' και να δίνουν χαρακτήρα «θρίλερ» στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί αντέδρασαν άμεσα και με δικό τους επιμέρους 5-0 διαμόρφωσαν στο 35' το 69-63 και στο 36' το 72-64, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. To Περιστέρι πλησίασε στο 38' στο -4 (72-68) ισοφαρίζοντας σε 74-74 1:42 πριν τη λήξη, βάζοντας «φωτιά» στο ματς. Ο Ρέι με καλάθι και φάουλ στο 1:21 διαμόρφωσε το 77-74, με τον Σίμπσον με τρίποντο να δίνει ανάσα 6 πόντων στον Προμηθέα, με το τελικό 82-77 να «σφραγίζει» την επικράτηση των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Τόμιτς: «Κρίθηκε στις λεπτομέρειες» »