Τελευταία ενημέρωση 17:34, 19 Απρ 2024

'Ανετη και υψηλή πτήση για το Περιστέρι π0ου νίκησε τον Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» με 78-68 και για πρώτη φορά έχει θετικό συντελεστή στο πρωτάθλημα (4-3).

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέτεγουεϊ με 13π. και τον ακολούθησε ο Μορέιρα με 12π., ωστόσο εξαιρετικός ήταν ο Τσαντ Μπράουν με 9π. και 10ρ., δίνοντας πολλές μονομαχίες και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Από την άλλη πλευρά για τον Απόλλωνα που έπεσε στο 3-4, ο Τόμας έδειχνε να παλεύει μόνος του με 25π. (5/10τρ., 8ρ.), ενώ διψήφιοι ήταν οι Τσαλμπούρης (15π.) και Δίπλαρος (10π.)

Το ματς

Με πατημένο το γκάζι μπήκε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και κυρίως αφοσίωση στην άμυνα, η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (14-5), φτάνοντας τη διαφορά από νωρίς σε διψήφια τιμή με το δίποντο του Χρυσικόπουλου (17-5). Στην εξίσωση μπήκε και ο Μορέιρα που έκανε ό,τι ήθελε στο ζωγραφιστό φτάνοντας τη διαφορά στους 16 (23-7), με την περίοδο να κλεινει στο 26-13.

Το μοτίβο στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Μίλερ να επαναφέρει τη διαφορά στο +16 (29-13) και ως εκ τούτου ο Νίκος Βετούλας έψαχνε τον τρόπο να επαναφέρει την ομάδα του στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Τόμας και Δίπλαρος ήταν οι πρώτοι που σήμαναν την αντεπίεση κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (33-25), αλλά Χρυσικόπουλος και Σαλούστρος έδωσαν «τρίποντες» ανάσες στους γηπεδούχους (44-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-33.

Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» μια και καλή το παιχνίδι (48-33) από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Τόμας του Απόλλωνα το είχε πάρει προσωπικά, καθώς με το δικό του 8-0 διατηρούσε ζωντανό το ενδιαφέρον στο ματς (48-41), αλλά ήταν μόνος του. Αντίθετα, οι Περιστεριώτες είχαν πολλές λύσεις επιθετικά, όπως τον Πέτεγουεϊ (55-41) με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 65-54 και τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα άνω των 10 πόντων.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Παπαμάρκος: «Οι παίκτες αντέδρασαν» »