Τελευταία ενημέρωση 12:09, 20 Απρ 2024

Καθάρισε την Τσμόκι, πήρε τη διαφορά και ελπίζει!

Ζωντανό στο παιχνίδι της πρόκρισης είναι το Περιστέρι, που επικράτησε 80-70 της Τσμόκι Μινσκ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και ανέτρεψε τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

Έτσι, η ομάδα του Μανωλόπουλου ανέβηκε στο 2-2 στον 7ο όμιλο του FIBA Europe Cup και ευνοείται πλέον σε πιθανή ισοβαθμία με τους Λευκορώσους.

Κορυφαίος για τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ο Πέτεγουεϊ, που σταμάτησε στους 20 πόντους με 6/11 τρίποντα. Από… κοντά σε απόδοση και οι Μορέιρα (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Γουόρνερ (27 πόντοι, 5 ασίστ) και Κλαρκ (16 πόντοι, 4 ασίστ).

Το ματς
Η Τσμόκι ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10-2 στο πρώτο τετράλεπτο, την ώρα που οι παίκτες του Περιστερίου αδυνατούν να «συνδεθούν» με το αντίπαλο καλάθι. Η άνοδος στην απόδοση του Χάγκινς απέφερε επιμέρους σκορ 15-1 για τους γηπεδούχους, που έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +6 (17-11).

Η ομάδα του Μανωλόπουλου συνέχισε στο 2ο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησε στο 1ο και με σερί 13-0, εκτοξεύτηκε στο +19 (30-11 στο 15’). Οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και μείωσαν κάπως με τους Γουόρνερ και Κλαρκ να εκτελούν, αλλά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» να έχουν διψήφια διαφορά (36-25).

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και στην 3η περίοδο, γι’ αυτό και απέκτησε «αέρα» 13 πόντων (42-29 στο 23’). Η απάντηση των Λευκορώσων ήρθε μετά τα μισά του δεκαλέπτου: με τον Κλαρκ να τους καθοδηγεί, έτρεξαν επιμέρους 9-2 και πλησίασαν (52-46 στο 28’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με +10 (60-50).

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου ήλεγξαν τον ρυθμό στην 4η περίοδο και δεν επέτρεψαν στην Τσμόκι να πλησιάσει. Με τον Πέτεγουεϊ να εκτελεί, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» έτρεξαν επιμέρους 9-2 και απομακρύνθηκαν με +16 (77-61 στο 37’) βάζοντας τις βάσεις για την επικράτησή τους. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και κάπως έτσι φτάσαμε στο 80-70, που χάρισε τη 2η νίκη στους Περιστεριώτες.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-25, 60-50, 80-70.

Περιστέρι-Τσμόκι Μινσκ 80-70

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Μανωλόπουλος: «Παίξαμε με ενέργεια» »