Τελευταία ενημέρωση 06:17, 23 Απρ 2024

Πάλι στη βρύση, πάλι δεν ήπιε νερό!

Κοντά στην πρώτη του νίκη έφθασε χθες ο Ατρόμητος που προηγήθηκε δύο φορές μέσα στη Λαμία, ισοφαρίστηκε και έμεινε στο 2-2.
Οι Περιστεριώτες παρά τη διάθεση που έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο, συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τους διαβασμένους Φθιωτούς και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο μυαλό των κόουτς:

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε το 4-2-3-1 και τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, με τους Σκόνδρα, Αντέτζο, Γκόλεμιτς και Μαρτίνεθ να ξεκινάνε στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Τζανδάρης-Μπεχαράνο βρέθηκαν στα αμυντικά χαφ, με τον Τιρόνε μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού και σέντερ φορ τον Αραμπούλι. Στα εξτρέμ, δεξιά ο Μανούσος και αριστερά ο Καραμάνος.

Από την άλλη πλευρά, ο Γιώργος Παράσχος ξεκίνησε με 3-5-2 και τον Πίριτς στην εστία. Στρούγγης, Παπαδόπουλος και Γκαλβάο ήταν η τριάδα στα στόπερ, ενώ Σάλομον με Ντένιτς σταθερά στα αμυντικά χαφ. Ρόλο οργανωτή είχε ο Καρτάλης, με τους Βασιλαντωνόπουλο-Καστεγιάνο, ναέχουν όλη την πλευρά, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκαν οι Κουλούρης και Μπεντινέλι.

Το ματς

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να μην είχε πολλές φάσεις και ειδικά στα πρώτα λεπτά, όμως ο Αραμπούλι «ξύπνησε» τον Ατρόμητο με την κεφαλιά του, που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Πίριτς στο 18’. Αφού η Λαμία δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, οι Περιστεριώτες την τιμώρησαν! Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 19’, ο Γκαραβέλης έχασε την μπάλα και ο Στρούγγης σε κενή εστία έδωσε προβάδισμα στους «κυανόλευκους».

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, όμως ο Ατρόμητος είχε καλή τακτική προσέγγιση. Ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο εξαιτίας των πολλών φάουλ που έφεραν διακοπές. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Παράσχου θα πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Σκόνδρας σέντραρε και ο Παπαδόπουλος (αυτογκόλ) με προβολή… κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς για το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μαρτίνεθ εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Πίριτς ήταν εκεί για ακόμα μια φορά και μπλόκαρε στο 49’. Στο 56’ ο Μπεντινέλι έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την πειροχή, όμως στο 58’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Ατρόμητου και πάσα του Ντένιτς, ο Βασιλαντωνόπουλος νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-2!

Οι συνεχόμενες αλλαγές και η βροχή έριξαν ξανά το ρυθμό, όμως μετά από μια εκτέλεση κόρνερ στο 79’, οι αμυντικοί του Ατρομήτου δεν απομάκρυναν και από κοντά ο Αραμπούλι ισοφάρισε σε 2-2! Καστεγιάνο στο 81’ και Βασιλαντωνόπουλος στο 87’ έφτασαν μια ανάσα από το διπλό, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.
Στο 56’ ο Μπεντινέλι έχασε μεγάλη ευκαιρία μέσα από την πειροχή, όμως στο 58’ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση του Ατρόμητου και πάσα του Ντένιτς, ο Βασιλαντωνόπουλος νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-2!

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (63΄Προβυδάκης), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Καραμάνος (62΄Ελευθεριάδης), Τιρόνε (78΄Τσούκαλος), Μανούσος (85΄Μαζουλουξής), Αραμπούλι.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87΄Μουνίθ), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς (65΄Νάτσος), Σάλομον, Καρτάλης (75΄Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (75΄Κιβρακίδης), Κουλούρης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Δημητριαδης (Μακεδονίας), Σινιοράκης (Χανίων)
4ος: Περράκης (Αθηνών)
VAR: Τζήλος (Λάρισας)
AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου)