Ποδαρικό με το αριστερό στο Europa Cup

Το μεγάλο σουτ (τρίποντο) τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση έλειψε απόψε από τον ΓΣ Περιστερίου που ηττήθηκε στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa Cup από την Τσμόκι στο Μινσκ της Λευκορωσίας με 87-85. Μια τζάμπα ήττα καθώς η ομάδα ανέτρεψε μια διαφορά 18 πόντων και έφθασε δύο φορές στη βρύση αλλά δεν ήπιε νερό.

Για σχεδόν τρεις περίοδους το Περιστέρι αγνοείτο. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπόρεσε και επέστρεψε από το -18 στο 38' (68-50), πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά απώλεσε δύο ευκαιρίες νίκη στην κανονική διάρκεια και την παράταση με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Τσμόκι στο Μινσκ στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Fiba Europe Cup. Κορυφαίος για τους νικητές αλλά άστοχος στο τελευταίο σουτ στο 40ο λεπτό ο Τεράν Πέτεγουεϊ που είχε 20 πόντους. Διψήφιοι ήταν ακόμη οι Τσαντ Μπράουν (20π.), ΜακΡι (14π. και άστοχο τρίποντο στην παράταση) και Ίαν Μίλερ (11π.). Για την Τσμόκι πρώτος σκόρερ ληταν ο Τζέισον Κλαρκ με 15 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι υποδέχεται την Μπάκεν Μπέαρς (20/10, 19:00), ενώ στο άλλο ματς του ομίλου η Κράιλσχαϊμ Μέρλινς αντιμετωπίζει στην Γερμανία την Τσμόκι.
                                                   Δυναμικό ξεκίνημα
Κάτι παραπάνω από φουριόζο ήταν το Περιστέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με σωστές επιθετικές ενέργειες, καλή άμυνα και 2 τρίποντα του Πέτεγουεϊ πήραν προβάδισμα 8 πόντων (2-10 στο 2'). Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων δεν είχε αντίκρισμα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι το +10 (7-17 στο 5') με τον Αμερικανό φόργουορντ πρωταγωνιστή. Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, το μομέντουμ άλλαξε.

Οι Λευκορώσοι μείωσαν στο καλάθι με το φινάλε της α' περιόδου (23-25 στο 10') και στην συνέχεια πήραν τα ηνία του ματς. Μετά από ένα στείρο επιθετικά τετράλεπτο (28-28 στο 14') πέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με τον Άπσοου (33-32) και «έκλεισαν» το ημίχρονο στο +6 (49-40 στο 20'), αφήνοντας το Περιστέρι να... ψάχνεται. Σημείο κλειδί τα 8 λάθη των παικτών του Μανωλόπουλου και τα 6/16 δίποντα, στατιστικά που δεν επέτρεψαν να αξιοποιηθεί η κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ (10-19). Στον αντίποδα, η Τσμόκι ήταν σταθερή (12/19 2π., 5/11 3π., 10/11 βολές) είχε τον απόλυτο έλεγχο στην β' περίοδο με επιμέρους 26-15.

Από την Κόλαση του -18
Ανάλογη εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Άπσοου και Μπελιάνκου είχαν δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα στην ελληνική ομάδα (12π. και 11π. αντίστοιχα για το 61-47). Η διαφορά, είχε παγιωθεί σε διψήφιες τιμές, έφτασε στο +18 (68-50), με το Περιστέρι να «μαζεύει» το ματς στο τέλος της περιόδου (70-56 στο 30').

Το Περιστέρι, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με άμυνα που «έσπαγε κόκκαλα» (5φ. στο 7:01 για το φινάλε) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-11 και επέστρεψαν στο ματς (70-69 στο 36'). Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα το γεγονός πως η Τσμόκι βρήκε σκορ πρώτη φορά στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ματς. Η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά προς τους φιλοξενούμενους με τον Σαλούστρο στον αιφνιδιασμό ισοφάρισαν σε 73-73 στα 1:28' για το τέλος, ενώ με γκολ-φάουλ του απολαυστικού Πέτεγουεϊ πέρασαν μπροστά με 75-76 στα 50". Το ματς, πάντως, δεν ολοκληρώθηκε στην κανονική του διάρκεια, καθώς ο Πέτεγουεϊ δεν έδωσε την νίκη με buzzer beater στο τέλος (77-77 στο 40'), με αποτέλεσμα να περάσουμε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Τσάμπα ήττα...
Εκεί το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε (81-81 στο 47' και 85-85 στα στο 44'). Ένα ακόμη άστοχο τρίποντο του Πέτεγουεϊ έδωσε την ευκαιρία στην Τσμόκι να περάσει μπροστά με δεξί μπάσιμο του Μπελιάνου (87-85) στα 20 δευτερόλεπτα. Το άμεσο τάιμ άουτ του Σωτήρη Μανωλόπουλου έφερε μία οργανωμένη επίθεση στο Περιστέρι, ο ΜακΡρι όμως δεν βρήκε λύση πίσω από τα 6,75μ., με το Περιστέρι να χάνει ευκαιρία διπλού, αφήνοντας να πάει στράφι το 7-21 της δ' περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77, 87-85 παρ.