Τελευταία ενημέρωση 16:15, 24 Απρ 2024

«Άλωσε» το Ιβανώφειο με Μίλερ!

Με ηγέτη τον Μίλερ, ο ΓΣΠ πέτυχε την πρώτη του νίκη που τόσο χρειαζόταν και αποχώρησε θριαμβευτής από το  «Ιβανώφειο» (76-79) με αντίπαλο τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους -οι οποίοι είχαν άλλους τρεις διψήφιους (Πέτεγουεϊ, Κατσίβελης και Μορέιρα)- ήταν ο Μίλερ με 20π., 1 ριμπ., 3 ασ., 3 λάθη και 2 κλεψίματα. Από την άλλη, από το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου ξεχώρισε ο Ντάγκλας με 27π., 2 ριμπ., 5 ασ., 1 λάθος και 6 κλεψίματα.

Προηγήθηκε μέχρι και με εννιά πόντους (44-53) το Περιστέρι, με τον Ηρακλή να βρίσκεται τελευταία φορά στο +1 (71-70) τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Το ματς

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ από την πρώτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Τελευταία φορά που βρέθηκε να προηγείται ο Ηρακλής ήταν στα τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Κουζέλογου να κάνει με βολή το 15-14.

Ο Σκορδίλης πέτυχε το πρώτο καλάθι στη δεύτερη περίοδο κάνοντας το 20-19, ωστόσο εν συνεχεία ακολούθησε ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων για το 20-28. Ο Ντάγκλας άρχισε να παίρνει για τα καλά την μπαγκέτα του σκοραρίσματος, μην αφήνοντας το Περιστέρι να ξεφύγει.

Το Περιστέρι -το οποίο ολοκλήρωσε το ματς με 56% στο τρίποντο (9/16)- έφτασε στη μέγιστη υπέρ του διαφορά στα μέσα της 3ης περιόδου (+9, 44-53). Παρόλα αυτά, τα 20 του λάθη δεν άφηναν τους Θεσσαλονικείς εκτός αγώνα.

Κάτι που αποδείχτηκε και στην τελευταία περίοδο, με τον Ηρακλή να περνά μπροστά (71-70) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ωστόσο, οι Μίλερ και ΜακΚρί το πήραν… επ' ώμου, οδηγώντας τους Περιστεριώτες στην πρώτη τους νίκη.

Ηρακλής-Περιστέρι: 76-79

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 10 Οκτώβριος 2021 19:43