Έκλεισε το παράθυρο που ο ίδιος άνοιξε!

Κατώτερος των προσδοκιών ο ΓΣΠ έκλεισε απόψε το παράθυρο της Ευρώπης που ο ίδιος άνοιξε με σωστές διοικητικές κινήσεις φέρνοντας μάλιστα τη «φούσκα» στο Περιστέρι καθώς έπεσε θύμα έκπκηξης από την πρωταθλήτρια Ρουμανίας Κλουζ και αποχαιρέτισε το Basketball Champions League

Η ομάδα του Μανωλόπουλου υπέστη… καθίζηση στα τελευταία τέσσερα λεπτά με αποτέλεσμα να ηττηθεί 84-74.

Το Περιστέρι ήταν στο +3 (73-70) στο 36’. Ωστόσο, στον χρόνο που απέμενε έκανε απανωτά λάθη, δίνοντας παράλληλα… δικαιώματα στους Ρουμάνους, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το ματς με επιμέρους σκορ 1-14!

Πρώτος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο Μορέιρα με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Μίλερ με 14π. και ο Πέτεγουεϊ με 12π.

Από την Κλουζ, που θα αντιμετωπίσει τη Φρίμπουργκ στον τελικό, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Στιούαρτ και Κάτιτς με 17π. και 16π. αντίστοιχα. Από ‘κει και πέρα, μεγάλη… ζημιά έκανε και ο Ρίτσαρντ με 15π. και 12 ασίστ.

Το ματς
Νευρικό ξεκίνημα στο παιχνίδι από το Περιστέρι, με αποτέλεσμα η Κλουζ να είχε από νωρίς το προβάδισμα (3-8). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μανωλόπουλου αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι (11-13), όμως στα τελευταία τρία λεπτά «πληγώθηκαν» από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και έτσι οι Ρουμάνοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +9 (13-22), όμως ο Μορέιρα και τα τρίποντα έφεραν το ματς στην ισοπαλία (27-27), στο 14’. Το Περιστέρι είχε αποκτήσει μομέντουμ και στη συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +4 (38-34), με την Κλουζ να απαντά με ένα 5-0 για το δικό της προσπέρασμα (38-39). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό η άμυνα και ένα καλάθι του Μπράουν, έστειλαν την ομάδα του Μανωλόπουλου μπροστά (40-39), στα αποδυτήρια.

Με σημείο αναφοράς τον Χρυσικόπουλο, το Περιστέρι είχε το προβάδισμα (47-44), μέχρι το 23’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι παίκτες του Μανωλόπουλου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους Ρουμάνους να περνούν μπροστά (51-53) και να φτάνουν στο +4 (57-61), αλλά τις βολές του Μορέιρα να διαμορφώνουν το 59-61 της τρίτης περιόδου.

Ένα μίνι ξέσπασμα με τον Μπράουν έφερε την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +4 (65-61), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως και πάλι η Κλουζ έκανε ένα σερί 7-0 για το δικό της προσπέρασμα (65-68), στο 34’. Η αντίδραση του Περιστερίου ήρθε με τα απανωτά τρίποντα του Μίλερ για το προβάδισμα (71-68), το οποίο διατήρησε (73-70) μέχρι το 36’. Εκεί, όμως, άρχισε η… κατάρρευση για τους παίκτες του Μανωλόπουλου, οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και με τους φιλοξενούμενους να βάζουν όλα τα σουτ, πήγαν στο +9 (73-82), στο 39’, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς, με το τελικό σκορ να ήταν το 74-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-39, 59-61, 74-84

Περιστέρι-Κλουζ 74-84