Τελευταία ενημέρωση 12:44, 20 Απρ 2024

Τρίτοι στην Ελλάδα οι Έφηβοι του ΓΣΠ

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο 48ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μπάσκετ Εφήβων κατέκτησε το Περιστέρι, ύστερα από την ήττα του στον τελευταίο αγώνα από τον Ολυμπιακό Πειραιώς με σκορ 66-60.

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν εξ αρχής μία εξαιρετικά δύσκολη αποστολή, καθώς για να κατακτήσουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα Ελλάδος έπρεπε να επικρατήσουν με 13 πόντους διαφορά των «ερυθρολεύκων», οι οποίοι ήταν φαβορί και κατέκτησαν τον τίτλο αήττητοι.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, αφού οι παίκτες του ΓΣΠ ήταν ανταγωνιστικοί και η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε χέρια συνεχώς (Α’ περίοδος 19-18, Β’ περίοδος 32-33).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες πάτησαν γκάζι, αξιοποίησαν την ανωτερότητά τους και επέβαλαν το ρυθμό τους, ενώ ο ΓΣΠ δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει και πέτυχε μόνον 6 πόντους, με αποτέλεσμα να κριθεί ανεπίστρεπτα ο αγώνας, αφού η περίοδος έκλεισε με σκορ 38-56.

Ως αποτέλεσμα, το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους παίκτες του Ολυμπιακού απλώς να ανυπομονούν να πανηγυρίσουν την επιτυχία τους και τους «κυανοκίτρινους» να κάνουν μία αξιόλογη και επιτυχημένη προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 60-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-33, 38-56, 60-66

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρδάρης, Ανδρικόπουλος

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Φύτρος 6(1), Μπίλαλης 6, Γκάτζο 3(1), Γκίκας 2, Μανιάς Η. 13(2) , Τόλα 8, Βλαχογιάννης, Φιλιππάς 4, Ζουγρής 8, Σταυρακόπουλος 10(2)

ΟΣΦΠ (Τσαλδάρης): Δρίτσας 12(3), Σκλαβενίτης 2, Μόουσα 14(1), Γιοβάνης 2, Αρφαράς 14(4), Οικονομόπουλος 11(3), Τσάμης 2, Σπηλιόπουλος 2, Ζορμπάς 5, Καραϊσκος,Τσολάκης 2, Γιαννούλης

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ατομικό πρόγραμμα Μορέιρα - ΜακΚρί »