Τελευταία ενημέρωση 08:49, 18 Απρ 2024

Καλό ποδαρικό με βήμα ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης!

Ποδαρικό με το δεξί στο 2021 έκανε ο ΓΣΠ ο οποίος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 76-67 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την ανάκτηση της ψυχολογίας και της αυτοπεποίθησης του. Δεν έπαιξαν καθόλου ο Μάντζαρης λόγω τραυματισμού και ο Σαλούστρος λόγω τακτικής. Επέστρεψε μετά από 3 αγωνιστικές χωρίς συμμετοχή ο Καράμπελας.

Πρωταγωνιστής ήταν ο ΜακΛιν με 22 πόντους, ενώ τον βοήθησαν και οι Γκρέι, Πέτεγουεϊ με 10 πόντους. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην αρχή της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια της οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 και στο +12, χωρίς να απειληθούν στη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σωστές επιλογές, όμως οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και διατηρούσαν το +2 με +5 για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα. Οι Γκρέι και ΜακΛιν βοήθησαν σε ένα σερί 7-0 για το 15-14, με τον Τέρνερ να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-17.
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 4-0 τη δεύτερη περίοδο και έφτασε στο +6 με σωστές λύσεις μέσα στη ρακέτα των γηπεδούχων. Το τρίποντο του Κονατέ διατήρησε το +4 για τον «Δικέφαλο», όμως η κακή περιφερειακή άμυνα των παικτών του Άρη Λυκογιάννη, στη συνέχεια, βοήθησε τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-0 και να προηγηθούν 30-24, με ηγέτη τον Πέτεγουεϊ. Ο τελευταίος έκανε το 32-26, όμως οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Λαβ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τον ΠΑΟΚ να έχει 9/19 δίποντα.

Ο Βασιλόπουλος βοήθησε σε ένα σερί 8-0 του Περιστερίου στην αρχή της τρίτης περιόδου και φτάσαμε στο 45-36. Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν πλέον τις λύσεις από πολλούς παίκτες και διατηρούσαν το +8 με +10 σε εκείνο το διάστημα Ο Μπουρούσης μπήκε ως αλλαγή και ανέλαβε δράση στην επίθεση, φέρνοντας το +12 για τους γηπεδούχους, όμως με σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 57-50 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Οι Χάροοου και ΜακΛιν πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και διατηρούσαν το +7 με +10 για το Περιστέρι στην αρχή της τέταρτης περιόδου, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν έβρισε κάποια σίγουρη λύση επιθετικά. Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έφερε το 68-57 για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη και το αξιόπιστο επιθετικά Περιστέρι διατηρούσε τη διαφορά κοντά στο +10 με πολλές επιλογές, ιδιαίτερα από μακριά. Οι παίκτες του Περιστερίου άρχισαν να εκτελούν συνεχώς βολές και έφτασαν στο +13 και ουσιαστικά tο ματς ολοκληρώθηκε για να φτάσουμε στο τελικό 76-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Βασιλόπουλος 8 (3/4 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛίν 22 (3/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόουνς 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2/7 σουτ), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 10 (4/5 δίποντα), Μπουρούσης 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές σε 7:45), Κρόκετ, Χάροου 9 (4/9 σουτ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς, Λοβ 7 (3/10 σουτ), Γκρίφιν 15 (5/8 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμπερίδης 8 (2), Κονατέ 8 (1), Τσαλμπούρης 9 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνετ 7 (3/10 σουτ), Μήτρου-Λονγκ

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 03 Ιανουάριος 2021 19:50
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης: «Σήμερα ξαναπαίξαμε ως ομάδα» »