Τελευταία ενημέρωση 14:10, 20 Απρ 2024

Δεν είναι η ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Είναι κυρίως η έλλειψη ομοιογένειας και η κρίση που δείχνει να διανύει η ομάδα εδώ και δύο εβδομάδες ίσως γιατί χτίζεται πάλι από την αρχή μεσούσης της χρονιάς και απαιτείται πίστωση χρόνου. Και αυτή την πίστωση χρόνου πρέπει και οφείλουμε να τη δώσουμε για επανέλθει η κανονικότητα. Γιατί αυτό που βλέπουμε δεν είναι κανονικότητα. Γιατι άλλωστε δεν ζούμε σε κανονικότητα.

Σε κάθε περίπτωση για ένα ημίχρονο ο ΓΣΠ στάθηκε πολύ καλά χθες στο Ολυμπιακό Στάδιο. Ωστόσο η μεγάλη περιφερειακή αστοχία και τα λάθη που έδωσαν εύκολα καλάθια στον Παναθηναϊκό αποτέλεσαν τον λόγο της ήττας (76-57).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη με έμφαση στην άμυνα και με διάθεση να κυκλοφορήσουν την μπάλα έμειναν μέσα στο ματς και ήταν ανταγωνιστικοί για 26’, αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, αφού ήταν άστοχα τα περισσότερα από τα ελεύθερα σουτ που επιχειρήθηκαν από τους «κυανοκίτρινους».

Το Περιστέρι ήταν μπροστά στο τέλος του πρώτου 10λεπτου (13-14), στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 9-0 και πήρε μια διαφορά 11 πόντων (34-23 στο 16'), αλλά οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν και μείωσαν στο τέλος του πρώτου μέρους (36-31 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έμειναν μέσα στο ματς μέχρι το 27’ (48-41), αλλά εκεί ο Μάρκους Φόστερ με συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 14 πόντων (56-42 στο 30’) στην ομάδα του.

Στην τελευταία περίοδο ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο (59-42 στο 31’) έδωσε αέρα και μεγάλη διαφορά στον Παναθηναϊκό που την συντήρησε μέχρι το τέλος.

Οι διαιτητές: Μάνος, Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 36-31, 56-42, 76-57

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 11 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.), Φόστερ 9 (1 τριπ.), Γουάιτ 2, Σαντ-Ρος 2 (3 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Μακ 3 (3 ριμπ., 4 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1 τριπ.), Κασελάκης 5 (1 τριπ.), Καλαϊτζάκης, Νέντοβιτς 11, Μήτογλου 7 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μπεντίλ 15 (1/2 τριπ.)

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, ΜακΛέιν 8 (7 ριμπ.), Τζόουνς 3, Γκρέι 8 (1/4 τριπ.), Χάροου 9 (2/3 τριπ.), Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 5, Μπουρούσης 5 (1/2 τριπ., 7 ριμπ., 2 ασίστ), Σαλούστρος 6, Καράμπελας 3 (1 τριπ.), Κρόκετ 6

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης: «Να ενσωματώσουμε τα νέα παιδιά» »