«Ήττα» ο Ατρόμητος - ήττα ο ΓΣΠ!

Κατηγορία Θέματα

Μουντό ως καταθλιπτικό Σαββατόβραδο για τους δύο σπουδαίους ούτως ή άλλως εκπροσώπους μας τον Ατρόμητο και τον ΓΣ Περιστερίου.

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Άρη στο Περιστέρι, αποτέλεσμα που... ισοδυναμεί με ήττα καθώς προηγήθηκε με 2-0 παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 35' ενώ ο ΓΣΠ ηττήθηκε στο κλειστό της Τζον Κένεντι από το Λαύριο που πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 70-78..

Aυτή ήταν η τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τον Ατρόμητο και η δεύτερη ήττα για τον ΓΣΠ που αντί το 5-1 είναι στο 4-2.

Έπαιξε με τη φωτιά και κάηκε!

Προσεκτικά, χωρίς πολλά ρίσκα και με τις γραμμές τους κοντά μπήκαν στον αγώνα οι δύο ομάδες. Τόσο ο Ατρόμητος όσο και ο Άρης δεν ανέβαζαν πολλούς παίκτες στο αντίπαλο μισό όταν έκαναν επίθεση, δείχνοντας πως πρώτο τους μέλημα ήταν να μην απειληθούν και στη συνέχεια να απειλήσουν! Ο ρυθμός δεν ήταν ο καλύτερος δυνατός, τα λάθη έρχονταν εκατέρωθεν από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και ψάχναμε τις φάσεις με το... κυάλι! Το πρώτο μισάωρο πέρασε χωρίς να συμβεί το παραμικρό, με τον Ροζ να «κιτρινίζεται» σε εκείνο το λεπτό για πάτημα στον Μανούσο. Πέντε λεπτά αργότερα δε, ο Γάλλος στόπερ υπέπεσε σε νέο λάθος, κάνοντας το χέρι μετά από σουτ του Μουνίθ για να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ευαγγέλου, να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο και να... προσφέρει το 1-0 στον Μανούσο από τα 11 βήματα (37').

Ο Ατρόμητος είχε βρει το γκολ με την πρώτη του τελική, με τον Μανούσο να βάζει τα κλάματα στον πανηγυρισμό και να αφιερώνει το τέρμα του στην μητέρα του που είχε ένα πρόβλημα υγείας αλλά το ξεπέρασε. Στα... καπάκια, ο Άρης απείλησε με φάουλ του Ματίγια που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, με τον Άκη Μάντζιο να βγάζει τον Γκάμα εκτός αγώνα ώστε να βάλει δεύτερο στόπερ τον Μπεναλουάν και να γυρίζει το σύστημα σε 4-2-3, λίγο πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα και στην πρώτη τους φάση και στην επανάληψη χτύπησαν ξανά για το 2-0 (51'). Ήταν ο Μουνίθ που πήρε την κόντρα από τον Δεληζήση, μοίρασε μια... ποδιά στη συνέχεια στον Ματίγια και με ξερό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σιαμπάνη που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Ατρόμητο, είχε εκμεταλλευτεί την εκτελεστική δυνότητα των ποδοσφαιριστών του και έδειχνε πως ήταν το απόλυτο αφεντικό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν χωρίς λόγο, δεν κρατούσαν καθόλου την μπάλα για να «παγώσουν» τον ρυθμό και να... σβήσουν το ματς. Ο Άκης Μάντζιος διάβασε άριστα το ματς, έριξε στο 60ο λεπτό τους Κάτσε και Σίλβα στον αγωνιστικό χώρο στις θέσεις των Γκάνεα και Γκαρσία. Έβαλε παράλληλα τον Σάσα δεξί μπακ, τον Σούντγκρεν αριστερό και τον Κάτσε ως δημιουργικό χαφ. Στα... καπάκια, ένα λεπτό αργότερα, οι δύο αλλαγές του Άρη συνδυάστηκαν και ο Κάτσε με κοντινό αλλά αδύναμο πλασέ νίκησε τον Γιαννιώτη για να βάλει ξανά την ομάδα στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος!

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Γκαλβάο, Τομάσεβιτς (72' Κιβρακίδης), Χαρίσης (86' Σάλομον), Νάτσος, Μουνίθ (72' Χριστοδουλόπουλος), Ενσικουλού (86' Μάτιτς), Μανούσος (72' Κωτσόπουλος)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκανέα (59' Σίλβα), Σάσα, Ματίγια, Μπερτόλιο (76' Λόπεζ), Γκαρσία (59' Κάτσε), Γκάμα (42' Μπελαουάν), Μάνος (76' Μαντσίνι).

Πίσω στο σκορ από την αρχή

Ο ΓΣΠ ήταν πολύ άστοχο στην αρχή του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι ξεκίνησε με 2/11 σουτ εντός παιδιάς και αυτό έδωσε το δικαίωμα στο Λαύριο να πάρει από την αρχή το προβάδισμα και να φθάσει κοντά σε διψήφια διαφορά.

Παρόμοιο το σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +18 (21-39) 3:52 πριν το ημίχρονο. Εκεί αφυπνίστηκαν οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη και παίζοντας καλή άμυνα έτρεξαν ένα σερί 9-0 μέχρι την ανάπαυλα, με τον Γιάννη Μπουρούση να σημειώνει όλους τους πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο κατάφερε να χτίσει και πάλι μία μεγάλη διαφορά, αλλά το Περιστέρι είχε ξανά απάντηση και με πρωταγωνιστή τον Αθηναίου έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του αγώνα, μείωσε στους επτά πόντους, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο 37χρονος σέντερ στο ντεμπούτο του πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. 12 πόντους σημείωσε ο Στίβεν Γκρέι και 10 ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Για τους νικητές, 15 πόντους είχε ο Βασίλης Μουράτος. 14 πέτυχε ο Άλφα Ντιαλό, ο οποίος μάζεψε και 6 ριμπάουντ. 12 πόντους σημείωσε ο Σον Έβανς.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 07 Δεκέμβριος 2020 16:10