Τελευταία ενημέρωση 23:49, 18 Απρ 2024

Μια (κακή) ήττα και τίποτα παραπάνω!

Αν κάτι πρέπει να προβληματίζει δεν είναι τόσο η ήττα όσο η εμφάνιση. Σε μια χρονιά που είναι στο ξεκίνημα, με παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη θα έρθουν μεγάλες νίκες και μεγάλες ήττες. Σε μια νέα ομάδα που χρειάζεται πίστωση χρόνου οι νίκες και οι ήττες , οι καλές εμφανίσεις και οι κακές θα εναλλάσσονται. Υπό αυτό το πρίσμα το Περιστέρι, δεν άρεσε σήμερα εναντίον της Ρίγας γνωρίζοντας την ήττα με 81-84 κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Που ενδεχομένως δεν ήταν στο πρόγραμμα αλλά ήρθε.  Μια κακή ήττα και τίποτα παραπάνω.... Πάντως αν η λεπτομέρειες πχ ένα χαμένο λέι απ΄του Γκάντι ήταν διαφορετικές  ίσως και η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν διαφορετική.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Ρίγα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Μάρβιν Τζόουνς έκανε το 16-8 από τη γραμμή των βολών στο 7:32 κόντρα στους Λετονούς που μετρούσαν 4/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Ακολούθως η Ρίγα βρήκε πόντους στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στο 18-15 του πρώτου δεκαλέπτου και βγάζοντας το Περιστέρι από το πλάνο του σε άμυνα και επίθεση.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα πλεονεκτήματά τους κόντρα στη Ρίγα που άρχισε να αποκτά ψυχολογία στο σουτ, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με το κάρφωμα του Κάιζερ (21-23) ενώ ο Πινέιρο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 24-35 στα 3:45 για το ημίχρονο! Είναι χαρακτηριστικό πως οι Λετονοί κατέβασαν 24 ριμπάουντ αντί μόλις 7 των γηπεδούχων που έκαναν συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν επέτρεψε στη Ρίγα να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας στο 35-39 του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι ανέβηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο όμως η Ρίγα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους γηπεδούχους με το περιφερειακό σουτ. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Οι Λετονοί προηγήθηκαν με 57-61 με το τρίποντο του Βίτολς στο 28:09 όμως το Περιστέρι απάντησε με πέντε σερί πόντους για το 62-61 στο 30'.

Το τρίποντο του Αθηναίου και το γκολ-φάουλ του Μακλίν διαμόρφωσαν το 71-65 στο 33' όμως η Ρίγα έφερε ξανά το ματς στα ίσα με τον Άλμαν (71-71). Μάλιστα ο Άλμαν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 79-81! Ο Γκάντι αστόχησε σε ανάποδο λέι απ κι εν συνεχεία έκανε φάουλ στον Ζόρικς, ο οποίος διαμόρφωσε το 79-83 με 2/2 βολές. Η Ρίγα κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε (81-84), υποχρεώνοντας το Περιστέρι στην πρώτη ήττα του στo BCL.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84.

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 10 Νοέμβριος 2020 21:41
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Τέλος» ο Παπανικολόπουλος! »