Τελευταία ενημέρωση 12:30, 18 Απρ 2024

Η αξία του νικημένου....έφερε Λοτζέσκι στο νικητή!

Σύμφωνοι προς το εξής: Η ήττα από την ΑΕΚ μας πίκρανε, από την άλλη αντιλαμβανόμαστε πόσο ψηλά έχει ανεβάσει τον πήχη ο ΓΣΠ και τις προσδοκίες που έχει καλλιεργήσει στους φίλους του. Αν και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, μπορούσε να πάρει τη νίκη κόντρα σε μια ομάδα που έχει επενδύσει πολύ περισσότερο και προσπαθεί να την ανταγωνιστεί επί ίσοις όροις. Να μην αφαιρούμε άλλωστε από την εξίσωση το γεγονός ότι ματς κρίθηκε επειδή ένας παίκτης με μεγάλη ποιότητα αλλά και μεγάλο κασέ ο Ματ Λοτζέσκι στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε 4/4 τρίποντα. Τελικό σκορ 62-66.

Το ματς
Νευρικό ξεκίνημα με αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να είχε ένα μικρό προβάδισμα χάρη στον Μορέιρα (2-6), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το Περιστέρι εξακολουθούσε να κάνει εύκολα λάθη και να είχε κακές επιλογές στην επίθεση, με την Ένωση να χτυπάει στο ανοικτό γήπεδο και να ξεφεύγει στο +9 (4-13), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά άναψε το… παιχνίδι, καθώς με μπροστάρη τον Γκάντι, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο -4 (12-16) και τον Χρυσικόπουλο να διαμορφώνει στο τέλος το 12-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με την είσοδο του Αθηναίου, το Περιστέρι μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στη δεύτερη περίοδο, πλησιάζοντας στον πόντο (17-18). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με τον Ζήση, ο οποίος τα πήγαινε εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι και έτσι κατάφερε να ξεφύγει στο +5 (19-24), στο 14’. Όμως, στο επόμενο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων, οι οποίοι στη συνέχεια αντέδρασαν με Σκορδίλη και Βασιλόπουλο για το δικό τους προσπέρασμα (25-24), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και να στέλνει τους «κιτρινόμαυρους» στα αποδυτήρια με το +3 (27-30).

Τις κακές επιλογές της ΑΕΚ τιμώρησε το Περιστέρι στην αρχή του δεύτερου μέρους και με μπροστάρη τον Γκάντι μπήκε με ένα σερί 7-0 (34-30), μέχρι το 22’. Στο επόμενο διάστημα, ο ρυθμός του ματς έπεσε δραματικά, με την Ένωση να το εκμεταλλεύεται και να περνά μπροστά (35-36), στο 25’, ενώ η ομάδα του Παπανικολόπουλου έχασε και τον Πέτεγουεϊ με τραυματισμό. Στη συνέχεια, όμως, άρχισε να «ζεσταίνεται» ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος με ένα δικό του 5-0 έδωσε αρχικά το προβάδισμα (40-36), ενώ εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα των «κιτρινόμαυρων» έστειλε τη διαφορά στο +8 (47-39), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι σίγησαν επιθετικά, με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 47-42.
Ο Αθηναίου μπήκε πολύ ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο, με το Περιστέρι να ξεφεύγει ξανά στο +8 (52-44). Οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν το ίδιο επιθετικά, αλλά μέσα από την καλή τους άμυνα διατηρούσαν σταθερά την απόστασή τους (53-46), με την ΑΕΚ από την άλλη να απέμενε άστοχα από την περιφέρεια. Από το 35’ και μετά πήρε… μπρος ο Λάνγκφορντ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λοτζέσκι, ο οποίος με έναν δικό του καταιγισμό έξω από τα 6,75μ. έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +6 (55-61), στο 38’. Ο Γκρέι έφερε το ματς στον πόντο (60-61), αλλά ο Λοτζέσκι με ένα νέο τρίποντο έκοψε τα... φτερά του Περιστερίου, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 62-66, που διαμορφώθηκε με ένα κομβικό σουτ του Ζήση στα 15'' πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 47-42, 62-66

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 10, Μαυροκεφαλίδης 12 (1), ΜακΛίν 1, Τζόουνς 3, Γκρέι 10, Άρλετζ, Σκορδίλης 2, Πέτεγουεϊ 4, Αθηναίου 12 (2), Καράμπελας, Βασιλόπουλος 8 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 10, Λάνγκφορντ 11, Γιάνκοβιτς 8, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 9 (1), Κατσίβελης, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Λοτζέσκι 17 (4), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Παπανικολόπουλος: Σκληρή ήττα, κάναμε λάθη »