Τελευταία ενημέρωση 19:21, 16 Απρ 2024
Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Μεγάλη νίκη με σκορ 80-75 πέτυχε η ομάδα Εφήβων του Περιστερίου επί του πανίσχυρου Προμηθέα Πατρών, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για την κατάκτηση του τίτλου του Πρωταθλητή Ελλάδος.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαμάρκου έκαναν μεγάλη «επιστροφή» ύστερα από την ήττα από την ΠΑΟΚ την Πέμπτη επικρατώντας την Παρασκευή των Πατρινών, που έμοιαζαν μέχρι εκείνη την ώρα το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, σε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου, αλλά και μεγάλης έντασης και αγωνίας.

Οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τους «κυανοκίτρινους» να φθάνουν στη δεύτερη περίοδο την υπέρ τους διαφορά στους δέκα πόντους. Η διαφορά αυτή όμως εξανεμίσθηκε σύντομα, όπως συνέβη και κάθε φορά στη συνέχεια που κάποια από τις ομάδες κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ.

Οι παίκτες των δύο ομάδων αγωνίσθηκαν με πείσμα μέχρι το τελευταίο λεπτό, καθώς ο Προμηθέας με νίκη ουσιαστικά διασφάλιζε την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, ενώ το Περιστέρι μόνο με νίκη μπορούσε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον τίτλο.

Στη τέταρτη περίοδο, ο ΓΣΠ έδειξε μεγαλύτερη συγκέντρωση, πήρε μία μικρή διαφορά (77-73) δύο λεπτά πριν από τη λήξη και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες των Πατρινών.

Οι Περιστεριώτες είχαν σε εξαιρετική μέρα τον αρχηγό τους Τηλέμαχο Βησσαρίου, που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους, καλύπτοντας κατά διαστήματα για λόγους ανάγκης και τη θέση του πλέι μέικερ (δεδομένης της απουσίας του τραυματία Σκόρδου), ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Παπαδημητρίου (19 π.) του Τόλα (8 π., 6 ρ.) και του Καλιανιώτη (10 π., 5 ρ.).

Ο Καλανιώτης ήταν ο μεγάλος άτυχος της ημέρας, καθώς αποχώρησε με διάστρεμμα, δυσκολεύοντας το έργο της ομάδας στη συνέχεια, και θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Η δεύτερη κακοτυχία που συνάντησε το Περιστέρι (ύστερα από τον τραυματισμό του Σκόρδου στον πρώτο αγώνα, με το Ηράκλειο), αντί να κάμψει το ηθικό των παικτών του, μάλλον τους προσέφερε μεγαλύτερο κίνητρο, ώστε να φθάσουν στη σημαντική νίκη.

Κλειδί στη νίκη αυτή η επιτυχία του σχεδιασμού του Παπαμάρκου για τον περιορισμό του Μαντζούκα, του πρώτου σκόρερ του τουρνουά ο οποίος στον προηγούμενο αγώνα της ομάδας του με τον Ολυμπιακό Πειραιώς είχε 38 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Οι διαιτητές: Σώμος, Τσαρούχα, Τσολάκος

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-47, 63-62, 80-75.

Περιστέρι (Παπαμάρκος): Διαμάντης 3 (1/2 τριπ., 3 ριμπ.), Παπαδημητρίου 19 (3/6 τριπ., 11 ριμπ., 3 κλεψ.), Βησσαρίου 28 (8/8 βολές, 10/13 δίποντα, 5 ριμπ., 4 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ), Πατρινός 2 (4 ριμπ.), Πολύζος, Τόλα 8 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Καλιανιώτης 10 (5 ριμπ.), Καραμανλής 6 (1/3 τριπ., 2 ριμπ., 4 ασίστ), Ευσταθιάδης 4, Νάνος, Κακαβούλας.

Προμηθέας (Ελευθεριάδης): Καφέζας 20 (6/11 τριπ.), Βασιλείου, Οικονομίδης 2, Μπαζίνας 16 (1/4 τριπ., 6 ριμπ.), Νεόφυτος 10 (1/4 τριπ.), Μαντζούκας 19 (2/9 τριπ., 13 ριμπ.), Αγγελή, Μαντίκος, Κουρουπάκης, Γοργότσης, Κολιός 2, Λάγιος 6.