Τελευταία ενημέρωση 00:20, 20 Απρ 2024

«Καλύτερα» που τα... έχαναν σήμερα παρά την Τρίτη!

Χίλιες φορές που τα έχαναν σήμερα στο Λαύριο παρά να τα έχαναν την Τετάρτη στον «τελικό» με την Μπάμπεργκ. Η αστοχία κόστισε στους πρίγκιπες της δυτικής όχθης (5/25 τρίποντα και 18/39 δίποντα) που ηττήθηκαν δίκαια με 75-61 παίζοντας χωρίς τους Ξανθόπουλο, Βασιλόπουλο κι εκείνο που έχει σημασία είναι να τα βάλουν στον Προμηθέα στις 12 Φεβρουαρίου.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου που δεν είχαν βέβαια και μεγάλη ενέργεια ήταν άστοχοι έχοντας 5/25 τρίποντα και 18/39 δίποντα και δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-19, αλλά από εκεί και πέρα το Λαύριο άρχισε σιγά - σιγά να χτίζει μια διαφορά η οποία στο 20' ήταν στους 7 πόντους (37-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-12 και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά στο 30' (57-42). Το Περιστέρι winmasters προσπάθησε να αντιδράσει, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 μειώνοντας σε 57-51 στο 33' και στη συνέχεια σε 62-56 με πέντε πόντους του Μόουζες στο 36'.

Όμως με δύο τρίποντα οι Ντεκόζι και Όλμαν έκαναν το 70-58 όπου και κρίθηκε το ματς μιας και οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Διαμαντής, Καλογερόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάιμ 9 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 4, Γουάτσον 4, Ερμείδης, Γερομιχαλός 8 (5 ριμπάουντ), Άουτλο 11 (3/8 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 2 (1/9 σουτ, 7 ασίστ), Γκρέι 10 (1), Μόουζες 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1), Γόντικας 2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Παπανικολόπουλος: «Έλλειψη συγκέντρωσης» »