Η 10η νίκη είχε σφραγίδα Γκρέι!

Με «όπλο» την άμυνα και τον Στίβεν Γκρέι να… «σκοτώνει» από τα 6.75μ ο ΓΣΠ επικράτησε (71-61) του Ρεθύμνου και έφτασε στο 10-5 την επίδοση του στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου με πιεστική άμυνα πήραν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τα ηνία στο σκορ (15-7 στο 7.20’’ και 19-10 στο 10΄) με τον Στίβεν Γκρέι και τον Κίνγκσλει Μόουζες. Μάλιστα, βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα με +13 (32-19 στο 17’) με τους δυο ξένους να αποτελούν την βάση του επιθετικού παιχνιδιού για τους «κυανοκίτρινους» που ως εκείνο το σημείο είχαν εξουδετερώσει πλήρως τον Κόνερ Φράνκαμπ, ο οποίος είχε 3 πόντους και σημείωσε άλλους 11 μαζεμένους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μειώνοντας σε… απόσταση αναπνοής (32-31 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση στην άμυνα διατηρήθηκε από το Περιστέρι που μετά το προβάδισμα του Ρεθύμνου (35-36 στο 23΄) μπόρεσε να απαντήσει με τους Γκρέι, Μόουζες, Αγραβάνη, Καράμπελα και Σαλούστρο και να προηγηθεί με 52-42 (στο 28’). Η αστοχία από την περιφέρεια των Κρητικών (8/30 τρίποντα, ήτοι 26.7%) και η έλλειψη λύσεων πέραν του Τζόσουα Κάρτερ που αποτέλεσε προϊόν της καλής άμυνας των γηπεδούχων έδωσε τη νίκη στους «κυανοκίτρινους» που με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου βρέθηκαν να προηγούνται στην τελευταία περίοδο και με +13 (64-51 στο 34’) μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης Κ., Λόρτος. ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 32-31, 55-45, 71-61.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καράμπελας 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Βασιλόπουλος 9 (1), Γκρέι 20 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάζινς 2, Σκορδίλης, Σαλούστρος 4, Γόντικας 5, Χάτσερ 3 91/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόουζες 6 (6 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (1/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρις (0/6 τρίποντα), Κάρτερ 17 (1/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκόρντον 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χριστοδούλου 7 (1), Χότον, Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 3 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γαρέζος, Ραζής.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 11 Ιανουάριος 2020 23:28