Τελευταία ενημέρωση 06:03, 02 Ιουλ 2020

Το Περιστέρι πέταξε ψηλά στο Λευκό Πύργο!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για το Περιστέρι, που έφυγε με το διπλό (69-76) από την έδρα του Ηρακλή και επανήλθε στις επιτυχίες έπειτα από 2 διαδοχικές ήττες.

Κορυφαίοι για την ομάδα των δυτικών προαστίων -που ανέβηκε στο 9-5 οι Γκρέι (22 πόντοι), Μοιρέιρα (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Χάτσερ (13 πόντοι, 7 ασίστ).

Από την άλλη, οι παίκτες του «Γηραιού» πλήρωσαν την αστοχία τους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Καστρίτη να υποχωρεί στο 6-8.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι και… έσπασαν τα καλάθια στο πρώτο πεντάλεπτο (4-4). Κάπου εκεί ο Ηρακλής βρήκε ρυθμό και ξέφυγε στο σκορ (12-7 στο 6’). Εντούτοις, το Περιστέρι απάντησε με προσωπικό 5-0 του Γκρέι (12-12 στο 7’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 18-18.

Με καλάθι του Γκρέι, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (18-20 στο 11’), ωστόσο ο «Γηραιός» πάτησε το γκάζι και με μπροστάρη τον Χάνλαν, έτρεξε επιμέρους 14-3 για να απομακρυνθεί με +9 (32-23 στο 16’).

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα (36-28 στο 18’) και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Παπανικολόπουλου αντέδρασαν και μείωσαν (36-32 στο 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς στο +6 (38-32).
Η τρίτη περίοδος ανήκε στο Περιστέρι, που έπαιξε εξαιρετική άμυνα και ανέτρεψε πλήρως το μομέντουμ του αγώνα. Με ατσάλινη άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-2 και μετέτρεψαν το 41-39 (23’) σε 43-49 (26’).

Από την άλλη, οι παίκτες του Καστρίτη είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά και έβλεπαν το καλάθι ως… κουμπότρυπα. Δεν είναι τυχαίο πως έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας μόλις 9 πόντους ενεργητικό (47-51).

Με τρίποντο του Καράμπελα, η ομάδα του Παπανικολόπουλου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στις αρχές της τέταρτης περιόδου (47-55 στο 31’). Κάπου εκεί όμως μπλόκαραν επιθετικά και έδωσαν το δικαίωμα στον Ηρακλή να πλησιάσει (53-55 στο 34’).

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις επιθετικά και έχτισαν παράσταση νίκης (54-62 στο 36’). Με 7 διαδοχικούς πόντους του Χάτσερ, το Περιστέρι μπήκε στο τελευταίο λεπτό έχοντας διαφορά +9 (62-71).

Ο Ηρακλής επιχείρησε να αντεπιτεθεί στο φινάλε και μείωσε με τρίποντο του Ζάρα (65-71 στα 48’’), ωστόσο δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Το τελικό 69-76 χάρισε μια δίκαιη νίκη στους Περιστεριώτες, που ανέβηκαν στο 9-5.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 05 Ιανουάριος 2020 00:10