Τελευταία ενημέρωση 20:54, 19 Απρ 2024
 Μέρες Πρωτοχρονιάς που έρχονται και ο ΓΣ Περιστερίου σε ένα από τα πιο κακά του βράδια «κάηκε» από τον Ήφαιστο με 75-79 μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και τον απέκτησε συγκάτοικο καθώς και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 8-5.

Το ματς

Το νωθρό ξεκίνημα των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου εκμεταλλεύτηκε ο Ήφαιστος και με επτά τρίποντα στην πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα (24-25 στο 10’).

Με λύσεις από τον Γιάννη Αγραβάνη και τους Χάτσερ-Μορέιρα το Περιστέρι winmasters βρέθηκε να προηγείται με 40-31 (17.20’’), όμως εκεί κάποιες λάθος αποφάσεις των «κυανοκιτρίνων» επέτρεψαν στον αντίπαλο να «τρέξει» ένα επιμέρους σερί 7-0 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 40-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσαϊρέλη και τον Λιτλ να σκοράρουν από την περιφέρεια ο Ήφαιστος βρέθηκε να προηγείται με +11 (49-60 στο 28’). Μάλιστα, το «νεκρό διάστημα» για τους Περιστεριώτες από το 29’ (55-60 με 1/2 ελεύθερες βολές του Μορέιρα) μέχρι το 34.40’’ (55-70 με καλάθι του Έβανς) έδωσε στους φιλοξενούμενους την μεγαλύτερη διαφορά. Το χαμηλό σχήμα με Καράμπελα, Χάτσερ, Γκρέι, Μπλέικ και Μορέιρα, λειτούργησε το Περιστέρι winmasters πλησίασε σε 70-73 (46’’ πριν το τέλος), αλλά οι 6/6 ελεύθερες βολές του Μάρκους Γκίλμπερτ διατήρησαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Ο μοιραίος

Στο φινάλε στα 9.5’’ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ να είναι 75-77 και ο Γκίλμπερτ με δυο ελεύθερες βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Λήμνου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Ξενικάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ 6 (1), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ, 5 λάθη), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 13 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (2), Σαλούστρος 7, Καράμπελας 1, Γόντικας, Μόρισον 3, Χάτσερ 14 (1/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/11 βολές).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 5 (1), Έβανς 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (2), Γκίλμπερτ 9 (1/4 σουτ, 6/6 βολές), Χάμοντς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/6 βολές, 4 ασίστ, 2 λάθη), Σταμάτης, Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Λιτλ 17 (4/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Μας πλήγωσε η διαχείριση των καταστάσεων»! »