Tρίποντη «καταιγίδα» και 100αρα με Λάρισα!

Με καταιγισμό τρίποντων ( 18 στα 27) ο ΓΣ Περιστερίου έκανε περίπατο στο πρώτο παιχνίδι της «μετά Ζούρου» εποχής συνθλίβοντας την άτυχη Λάρισα με 101-63 στο απόλυτα πετυχημένο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου ως πρώτος προπονητής.

Παίζοντας απελευθερωμένα οι παίκτες του «ΓουΣουΠου» απέδωσαν εξαιρετικό μπάσκετ, έβλεπαν και καλάθι....σαν ένα μεγάλο βαρέλι, έβγαλαν αυτοματισμούς και άφησαν ευχαριστημένους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της Τζον Κέννεντι.

Η Λάρισα προηγήθηκε με 7-8 στο 3:15 κι εν συνεχεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων που έκαναν σερί 13-0 (20-8, 5:55) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 27-18. Ο Τζάστιν Γκρέι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά στο +19 (48-29) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο κλειστό της Τζον Κένεντι ενώ το Περιστέρι  πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 51-32. Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους (77-50, 30'), δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κι έφτασαν στη νίκη με το επιβλητικό 101-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 51-32, 77-50, 101-63.
Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 30 Νοέμβριος 2019 20:55