Σαν βγεις στο δρόμο για το τελικό με οδηγό Ξανθόπουλο!

Με οδηγό τον Βασίλη Ξανθόπουλο και όπλο την άμυνα ο ΓΣ Περιστερίου προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου και τώρα περιμένει μια καλή κλήρωση (βλέπε Διαγόρας Δρυοπιδέων που έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον ΠΑΟΚ) για να πάει για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σε ένα κακό ματς ποιοτικά, επικράτησε 57-51 του Ήφαιστου Λήμνου, με τον Ξανθόπουλο να είναι πρώτος σκόρερ με 12 πόντους  με τους Σμιθ και Χάτσερ να είχαν από 11π. ο καθένας.

Από το σύνολο του Μανωλόπουλου, ξεχώρισε ο Σμιθ με 13 πόντους, ενώ ο Έβανς είχε 6π., μαζεύοντας 17 ριμπάουντ.

Σφιχτό ήταν το ματς στην αρχή του, με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα (8-5). Ωστόσο, από τα μισά και μετά, ο Ήφαιστος «έπνιξε» τους γηπεδούχους με την άμυνά του και με πρωταγωνιστές τους Σμιθ και Χάμοντς έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 1-12 για το +8 (9-17), στο 8’. Η ομάδα του Ζούρου μείωσε με τον Χάτσερ (12-19), αλλά οι βολές του Έβανς διαμόρφωσαν στο 14-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Χωρίς καλό ρυθμό και με αρκετή αστοχία ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με το Περιστέρι να το εκμεταλλεύεται αυτό και να μειώνει στο καλάθι (20-22), μέσα σε έξι λεπτά! Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και συνδέθηκαν με το καλάθι για το +5 (22-27), με την ομάδα του Ζούρου να αντιδρά και να μειώνει εκ νέου στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (27-29).

Με τον Μολντοβεάνου, ο Ήφαιστος πήγε στο +4 (27-31), με το Περιστέρι όμως να αντιδρά άμεσα και χτυπώντας μέσα από τη ρακέτα να κάνει ένα 6-0 για το προβάδισμά του (34-31), ενώ ο Χάτσερ στη συνέχεια το πήγε στο +6 (40-34). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ζούρου είχε τον έλεγχο και με τον Ξανθόπουλο έφτασε στο +9 (46-37), με το οποίο έκλεισε την τρίτη περίοδο.

Από το ίδιο σημείο συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ξανθόπουλος, στέλνοντας τους γηπεδούχους στο +15 (52-37), στο 32’. Η απάντηση του Ηφαίστου ήρθε με τους Έβανς και Πελεκάνο, οι οποίοι τον επανάφεραν στο ματς (52-46), στο 36’. Στη συνέχεια, ο Ξανθόπουλος ξεκόλλησε τους γηπεδούχους (54-46), αλλά ο Μούρτος έβαλε… φωτιά με δικούς του πόντους στο ματς (56-51), στο 38’. Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, με τον Μορέιρα να βγάζει άμυνες και να παίρνει ριμπάουντ και έτσι την ομάδα του Ζούρου να παίρνει τη νίκη με το τελικό 57-51.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6 (17ριμπ.), Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).