ΣΤΗ «ΡΩΣΙΚΗ ΡΟΥΛΕΤΑ» ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΩΣΟΥΣ!

Όταν ένα ματς με έναν πολύ πιο ακριβό αντίπαλο, τη ρώσικη Νίζνι, πηγαίνει στη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας και το χάνεις για ένα σουτ που θα μπορούσε να σε έστελνε τουλάχιστον στην παράταση τότε το απόσταγμα της ήττας είναι γλυκό και δείχνει την δυναμική σου ως ομάδα. Αυτό έγινε στο χθεσινό ματς του ΓΣΠ που  κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη Νίζνι Νόβγκοροντ και λύγισε στο τέλος (71-74) στις λεπτομέρειες.

Με τον Σκούτσι Σμιθ να πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε και με 11 συνεχόμενους πόντους από τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (68-69 στο 37'20'').

Στο σημείο εκείνο οι Ρώσοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και με το δίδυμο Μπράντον Μπράουν και Άλεκ Μπράουν να κάνει την ζημιά συνολικά στο ματς πήραν τη νίκη, καθώς το Περιστέρι winmasters είχε μια ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση αλλά το σουτ του Γουιλ Χάτσερ δε βρήκε στόχο.

Το ματς

Η Νίζνι μπήκε πιο δυνατά και με δεδομένη την ποιότητα της «έχτισε» μια διαφορά (2-12 στο 5') που περιόρισε αρχικά η ομάδα του Ηλία Ζούρου (15-21 στο 10') και έφερε στα ίσια (21-21 στο 12') με τρίποντο του Κίνγκσλει Μόουζες. Ο Μπράντον Μπράουν ήταν ο κινητήριος μοχλός της Νίζνι και από τα χέρια του περνούσε η μπάλα σε κάθε επίθεση. Μαζί με τον Άλεκ Μπράουν έβαλαν το 47% των πόντων της ομάδας τους.Την ίδια στιγμή Χάτσερ και Γκρέι δεν έβρισκαν στόχο, ενώ οι Ρώσοι με επιθετικά ριμπάουντ άνοιξαν την διαφορά (27-36 στο 16'30'' και 38-46 στο 23'20'').

Στο δεύτερο ημίχρονο και συνολικά ο Γιάννης Αγραβάνης έπαιξε πολύ καλή άμυνα στον Μπράντον Μπράουν και ήταν ένα από τα «κλειδιά» της αντεπίθεσης του Περιστερίου winmasters. Ο Σκούτσι Σμιθ σάλπισε αντεπίθεση (60-62 στο 32'), οι Ρώσοι αντέδρασαν (60-67 στο 35.30''), αλλά ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ είχε συνδεθεί με το καλάθι και έφερε την αναμέτρηση στην μια κατοχή (68-69), όμως εκεί οι λεπτομέρειες και η εμπειρία των φιλοξενούμενων έπαιξαν καταλυτικό ρόλο,όπως και η χαμηλή επίδοση της ελληνικής ομάδας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (12/20 ελεύθερες βολές, ήτοι 60%).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Γκουριόν, Τομάσεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Ζούρος): Αγραβάνης 6 (2 τριπ.), Γκρέι 11 (3/14 σουτ), Χάτσερ 8 (2/12 σουτ), Μόουζες 11 (9 ριμπάουντ), Σμιθ 21 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπλέικ 3, Γόντικας 2, Μορέιρα 3 (6 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος.

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς):Μπαμπούριν 3 (1), Α. Μπράουν 14 (2), Στρέμκοφ 4, Γουίλις 9, Ζμπανόφ, Αντίποφ 4, Αστάπκοφ 7 (1), Μπ. Μπράουν 21 (5/8 τρίποντα), Γκανκέβιτς 1, Κομόλοφ, Λιο

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 06 Νοέμβριος 2019 17:48