Τελευταία ενημέρωση 12:36, 16 Απρ 2024

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΓΕΡΑΚΙ!

Σαν γεράκι συνεχίζει να μοιάζει στην Α1 ο εκπληκτικός «ΓουΣουΠου» του Ηλία Ζούρου που κατασπαράζει τους αντιπάλους τον τον ένα πίσω από τον άλλο. Σειρά είχε σήμερα το άτυχο Λαύριο που βρέθηκε στο διάβα του τον οποίο νίκησε στο κλειστό της Τζον Κένεντι με σκορ 88-82 πετυχαίνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα σε ισάριθμους αγώνες.

Από το πρώτο εκρηκτικό δεκάλεπτο (31-11) μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της κόρνας το ματς εξελίχθηκε σε μονόλογο του Περιστερίου που τα συνδύασε όλα: Καλό μπάσκετ, άριστη τακτική, καλή διαχείριση μυαλού κι έμψυχου υλικού εν όψει Τεμερίφης. Το σκορ στη μεγαλύτερη του διαφορά έφθασε στους 31 πόντους ενδεικτικό της μεγάλης διαφοράς και των δύο ομάδων.

Το ματς

Το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, αφού οι γηπεδούχοι από την πρώτη περίοδο είχαν χτίσει διαφορά 20 πόντων (31-11), χωρίς να αφήσουν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (62-31).

Όπως ήταν λογικό και παρά τις φωνές του Ζούρου, το Περιστέρι χαλάρωσε, με το Λαύριο να βρίσκει την ευκαιρία να κατεβάσει αρκετά τη διαφορά στην 4η περίοδο, αλλά ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που ολοκλήρωσαν το ματς με 24 ασίστ και με 8/22 τρίποντα, ο Στίβεν Γκρέι με 23 πόντους σε 30’, μοιράζοντας και 7 ασίστ και χωρίς να υποπέσει σε λάθος, ενώ διψήφιοι ήταν οι Γόντικας, Σκορδίλης και Μπλέικ που είχαν από 10 πόντους.

Πλέον, το Περιστέρι ετοιμάζεται για την πολύ δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Τενερίφη την προσεχή Τρίτη (29/10, 21:30), ενώ σημειώνεται ότι το ντεμπούτο για τη φετινή περίοδο έκανε και ο Ζώης Καράμπελας, που αγωνίστηκε 6’32’’.

Από το «ναυάγιο» του Λαυρίου αν διασώθηκε κάποιος, αυτός ήταν ο Γουότσον, που σταμάτησε στους 15 πόντους με μόλις 4/11 εντός πεδιάς.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 26 Οκτώβριος 2019 20:22
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: ΖΟΥΡΟΣ:«ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΘΕ ΜΑΣ ΓΡΑΝΑΖΙ» »