Τελευταία ενημέρωση 15:58, 18 Απρ 2024

ΟΙ «ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ»...ΞΕΡΑΝΑΝ ΤΗ «ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ» ΣΤΟ ΟΑΚΑ!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Όταν η «βασίλισσα» προσκύνησε τους πρίγκιπες της δυτικής όχθης! «Τέσσερα στα τέσσερα» στην Ελλάδα, μια νίκη στην Ευρώπη τι άλλο να κάνει για να μην μας τρελάνει; Απίστευτη χαρά σκόρπισε στον κόσμο του Περιστερίου,  ο ΓΣΠ με τη μεγάλη νίκη που πέτυχε σήμερα στην παράταση επί της ΑΕΚ με 91-90 έχοντας τον Στήβεν Γκρέι να κάνει το ματς της ζωής του και τον Κούτσι Σμιθ να δίνει τη νίκη από τα δικά του χέρια στην τελευταία επίθεση.

Οι ομάδες των Παπαθεοδώρου και Ζούρου χρειάστηκαν λοιπόν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους, μετά το τρίποντο του Γκρέι (79-79, 40') στην κανονική διάρκεια, με τον Σμιθ να βάζει το νικητήριο καλάθι και τους φιλοξενούμενους, που έκαναν το 4-0 στην  Basket League, να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Οι «κιτρινόμαυροι», που είδαν τον Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται στην παράταση, είχαν φτάσει στο 39-29 (19'), αλλά οι Περιστεριώτες σημείωσαν 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γκρέι - Χάτσερ να έχουν... τρελά κέφια!

Για την ΑΕΚ, που έμεινε στο 1-3, ο Λάνγκφορντ έφτασε στους 21 πόντους, ο Ρέι στους 18 και ο Χρυσικόπουλος στους 10. Όμορφες εικόνες με την βράβευση του Βασίλη Ξανθόπουλου και τους οπαδούς της ΑΕΚ να μοιράζουν παιχνίδια και τρόφιμα στους πρόσφυγες που ήταν στο ΟΑΚΑ.

Το ματς

Η αναμέτρηση δεν άρχισε καθόλου καλά και για τις δύο ομάδες, που μπήκαν «αποσυντονισμένες» στο παρκέ και οι περισσότεροι πόντοι μπήκαν από την γραμμή των βολών. Ο Ξανθόπουλος έκανε το 7-10 με 2/2 βολές (6') κι εκεί το σερί των Μαυροειδή, Λάνγκφροντ και Τολιόπουλου έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (13-10, 18').

Ο Χάτσερ πάτησε παρκέ κι «εκτέλεσε» δις (16-20, 9'), για να κάνει ο Λάνγκφορντ στη λήξη της περιόδου το 19-20 (10'). Μόουζες, Σμιθ και Αγραβάνης έβαλαν το Περιστέρι στο 21-26 (12'), αλλά οι πόντοι των Ρέι - Λανγκφορντ και τα τρίποντα των Ματσιούλις, Γκίκα και Γιαννόπουλου έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς (39-29, 19').

Ο Μόρισον έκανε το 39-30 με 1/2 βολές και ο Λάνγκφορντ αστόχησε από τα 6.75μ στη λήξη της δεύτερης περιόδου (20').

Μόρισον, Γκρέι, Αγραβάνης και Χάτσερ έκαναν σερί 11-0 για να περάσει ξανά μπροστά η ομάδα τους (39-41, 22'), με τους Σλότερ, Ρέι, Γιαννόπουλο και Λάνγκφορντ να αντιδρούν (55-47, 27').

Ο Γκρέι το πήρε... προσωπικά και με 11 σερί πόντους του, έφερε την ισοφάριση (60-60, 29'), για να κάνει ο Ρέι το 62-60 (30'). Χρυσικόπουλος και Γκίκας κράτησαν την ΑΕΚ στο ύψος της (77-72, 37'), την στιγμή που τα παράπονα για τη διαιτησία από γηπεδούχους και φιλοξενούμενους ήταν πολλά.

Χάτσερ και Γκρέι έβαλαν κρίσιμα σουτ (79-79, 39'), οι ομάδες έκαναν λάθη και κανείς εκ των Λάνγκφορντ, Ρέι και Σαντ-Ρος δεν μπόρεσε να βρει στόχο για ένα νικητήριο σουτ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ματσιούλις έκανε το 84-79 (42'), το Περιστέρι πέρασε μπροστά με Χάτσερ - Μόουζες (84-86, 44'), ενώ μπουκάλια πετάχτηκαν στο παρκέ και οι διαμαρτυρίες συνέχιζαν να είναι έντονες, με τον Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται.

Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε για το 89-86, ο Χάτσερ ισοφάρισε (89-89), ο Λάνγκφορντ έκανε με βολή το 90-89 και ο Σμιθ, με τον Χρυσικόπουλο να τον μαρκάρει, έκανε το 90-91 στη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, 79-79 (κ.α.), 90-91 (παρ.).

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 19 Οκτώβριος 2019 20:47
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: H ΝΥΧΤΑ ΕΓΙΝΕ....ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ! »