Τελευταία ενημέρωση 07:50, 25 Απρ 2024

Φτερούγισμα στη 2η θέση και πλεονέκτημα με Ήφαιστο!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Δεν... λυπήθηκε τον ΠΑΟΚ των χιλίων προβλημάτων το Περιστέρι! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επικράτησε 83-65 του Δικεφάλου που έπαιξε με 8 παίκτες και τερμάτισε στη 2η θέση της κανονικής διάρκειας κατόπιν των όσων έχουν γίνει με τον Παναθηναϊκό  και Ολυμπιακό  πίσω από την ΑΕΚ με ρεκόρ 17-9.

Πλέον, ετοιμάζεται για τα πλέι-οφς έχοντας πλεονέκτημα έδρας κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Σε ό,τι αφορά τον ΠΑΟΚ, που έπαιξε επί της ουσίας με 8 παίκτες (συν 1 ο νεαρός Ιατρίδης που αγωνίστηκε για 2 λεπτά), τερματίζει 5ος και θα αναμετρηθεί με τον Προμηθέα με μειονέκτημα έδρας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζώης Καράμπελας με 13 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Σκορδίλης (12 π.), Βασιλόπουλος (12 π.), Μπέντιλ (11 π.) και Γκρέι (10 π.), ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάρας (13 π.) και ακολούθησαν οι Τέπιτς (12 π.) και Μαργαρίτης (11 π.)

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού παρά τα πολλά του προβλήματα, ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να είναι ανταγωνιστικός του Περιστερίου, με τους Κόνιαρη και Χρυσικόπουλο να τραβούν στο σκοράρισμα. Από την πλευρά του, όμως, το Περιστέρι με ένα 7-0 από τους Γκρέι και Μουράτο διαμόρφωσε το 16-10 και δεν ξανακοίταξε πίσω του. Με καλάθι του Μπέντιλ το σκορ έγινε 20-11, με την περίοδο να κλείνει στο 20-16 με τρίποντο του Τσόχλα στην εκπνοή.

Με ένα τρίποντο του Καράμπελα, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 10 πόντους (28-18), ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο έκανε το 35-21 καταγράφοντας τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσει και με τρίποντο του Τσόχλα μείωσε στους 6 πόντους (35-29), αλλά οι περισσότερες λύσεις του Περιστερίου έκαναν τη διαφορά, καθώς εκτός από τη σταθερά του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Σκορδίλης, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 51-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, ο ΠΑΟΚ ξέμενε από δυνάμεις ενώ και το Περιστέρι με συνεχόμενα τρίποντα των Κάλαχαν και Γκρέι εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (59-42), ενώ με καλάθι και φάουλ του Μουράτου, το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους (64-44). Η διαφορά πλέον παρέμενε σε αυτά τα επίπεδα με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 74-56, μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία, ενδεικτικό ότι το επιμέρους σκορ ήταν στο 9-9 και το τελικό σκορ στο 83-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-37, 74-56, 83-65

Περιστέρι  (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 2, Σμιθ, Σκορδίλης 12, Μουράτος 7, Αγραβάνης, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 9 (1), Καράμπελας 13 (2), Βασιλόπουλος 12 (2), Κάλαχαν 7 (1), Γκρέι 10 (2), Μπέντιλ 11 (2).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 2, Χρυσικόπουλος 4, Κόνιαρης 5 (1), Τέπιτς 12 (2), Τσόχλας 9 (3), Μαργαρίτης 11 (1), Ζάρας 13 (1), Ιατρίδης, Γκος 9 (2).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης:«Το μπάσκετ δεν κινδυνεύει»! »