Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Mε Γκρέι κολοσσό της Ρόδου το διπλό!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Με κολοσσό τον Γκρέι που πέτυχε 22 πόντους ο ΓΣΠ του Αργύρη Πεδουλάκη μετά την τεράστια νίκη της επί του Ολυμπιακού πέρασε από το «νησί των ιπποτών» επικρατώντας 84-77.

Οι Περιστεριώτες βρίσκονται μόνοι στην 4η θέση της βαθμολογίας, τη στιγμή που ο Κολοσσός δεν σώζεται ούτε με θαύμα και επιστρέφει στην Α2 έπειτα από 12 συνεχόμενα χρόνια συνεχούς παρουσίας στην Α1.

Κορυφαίος  όπως προαναφέραμε για τους νικητές ήταν ο Γκρέι με 22 πόντους (6/8 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπράουνινγν με 27 πόντους και ο Λίγκινς με 14.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση η υπόθεση-νίκη για τους Περιστεριώτες μόνο εύκολη δεν ήταν, καθώς έπειτα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο που βρισκόταν κυρίως πίσω στο σκορ (42-38)., ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος.

Στην πρώτη περίοδο, άρχισε πολύ καλύτερα για το Περιστέρι (5-14), ωστόσο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν πάρα πολύ και μάλιστα πρόλαβαν όχι μόνο να μειώσουν, αλλά και να ισοφαρίσουν με τη λήξη του δεκαλέπτου (23-23). Η δεύτερη περίοδος ήταν «καρμπόν» της πρώτης, αφού και πάλι το Περιστέρι άρχισε πολύ καλύτερα το δεκάλεπτο (24-30), αλλά από τα μέσα και μετά ο Κολοσσός μείωσε τη διαφορά και πέρασε μπροστά δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου (37-36), με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 42-38.

Υπνωτισμένοι άρχισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πεδουλάκη και μάλιστα ο Κολοσσός στα μέσα της περιόδου έφτασε την υπέρ του διαφορά στους 9 πόντους (57-48), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Γκρέι ανέλαβε δράση. Με συνεχόμενους πόντους από την περιφέρεια και με άξιο συμπαραστάτη τον Βασιλόπουλο, το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 0-17 διαμορφώνοντας το 57-64 και κλείνοντας την περίοδο στο 58-64. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελαν και παρά τη μαχητικότητα των γηπεδούχων (66-66 στο 33’), ο Γκρέι συνέχισε το σόου του με νέα τρίποντα, φτάνοντας στο +11 (70-81) στο 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη και στο 77-84 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτο: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84

Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Μαυροειδής 8, Παπαδάκης, Δημάκος, Πίνκστον 7 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λίγκινς 14 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιλλής, Γεωργαλής, Τσούπκοβιτς 4 (1/8 σουτ), Μπράουνινγκ 27 (6/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Λι 6, Ντεμπς 11 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Περιστέρι ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Σκορδίλης, Βασιλόπουλος 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 22 (6/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάλαχαν 14 (3), Αγραβάνης, Μπεντίλ 8 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντάνιελ 2, Μουρ 10 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιθ 6 (1