Τελευταία ενημέρωση 23:07, 18 Απρ 2024

Αφεντικό στην Αθήνα οι Έφηβοι του ΓΣΠ!

Κατηγορία Ακαδημίες

Αφεντικό στην Αθήνα είναι η εφηβική ομάδα του ΓΣΠ η οποία σκούπισε την σειρά των τελικών από το πρώτο ματς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια της ΕΣΚΑ. Παράλληλα έκλεισε θέση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου, μπορεί να βρήκε σθεναρή αντίσταση από αυτή του Γιάννη Σιούτη στα πρώτα 15 λεπτά του τελικού, αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο ανέβαζε στροφές και διαφορά. Το 11-5 του πρώτου δεκαλέπτου αλλά και το 11-14, έγιναν 26-17 με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα και 31-19 όταν ο Βασίλης Σταυρακούκας ευστόχησε πίσω από τα 6.75μ., δύο λεπτά μετά την επιστροφή του στο παρκέ.

Ο Τηλέμαχος Βησσαρίου πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα και με διαδοχικά τρίποντα έκανε το 37-21 για τον Γ.Σ.Π. που άρχιζε να πανηγυρίζει τον τίτλο, από την τρίτη περίοδο. Όταν πια η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, άπαντες ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς, πριν σηκώσουν το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 11-5, 26-17, 50-38, 69-47

Μετά τον αγώνα έγινε η απονομή του Κυπέλλου στην ομάδα του Περιστερίου από τον Γενικό Γραμματέα & Πρόεδρο της Επιτροπής Πρωταθλημάτων της ΕΣΚΑ, κύριο Γιώργο Κομπορόζο.

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 30 Μάρτιος 2019 18:36
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Στον τελικό του Σχολικού πρωταθλήματος ο...ΓΣΠ! »